Ako zvíťazila čilská ľavica

od Francisco Dominguez

Víťazstvo Gabriela Borica v Čile je rehabilitáciou masového hnutia, ktoré vyšlo do ulíc v roku 2019 – smerujúceho ku krajine, ktorá je pripravená definitívne pochovať Pinochetov odkaz a neoliberalizmus. Prinášame preklad článku, ktorý vyšiel na stránkach magazínu Jacobin.

Pred niekoľkými týždňami, keď neofašistický kandidát José Antonio Kast vyhral prvé kolo prezidentských volieb v krajine, sa zdalo, že čilské povstanie z roku 2019, ktorého cieľom bolo pochovať neoliberalizmu je na konci. Oživilo ho však drvivé víťazstvo kandidáta koalície Apruebo Dignidad („Hlasujem za dôstojnosť“) Gabriela Borica Fonta, ktorý v druhom kole získal 56 percent hlasov – takmer päť miliónov hlasov a najväčšiu väčšinu v histórii krajiny. Boric je vo veku tridsaťpäť rokov najmladším prezidentom vôbec.

Tento výsledok by bol väčší, keby nebolo politiky ministerky dopravy Glorie Hutt Hesseovej, ktorá zámerne neponúkala takmer žiadne služby verejnej dopravy, najmä autobusy do chudobných miest, v nádeji, že prinúti Boricových voličov vzdať to a vrátiť sa domov. V deň volieb sa v mainstreamových médiách neustále objavovali správy o ľuďoch z celej krajiny a najmä Santiaga, ktorí sa sťažovali, že musia dve alebo dokonca tri hodiny čakať na autobusy do volebných miestností. Existovali preto oprávnené obavy, že voľby budú zmanipulované – ale odhodlanie chudobných voličov bolo také veľké, že tento krok zlyhal.

Kastova kampaň so spoluúčasťou pravice a mainstreamových médií bola jednou z najšpinavších v histórii krajiny a pripomínala „teroristickú propagandu“ financovanú a vedenú USA proti socialistickému kandidátovi (a následnému prezidentovi) Salvadorovi Allendemu v r. 1958, 1964 a 1970. Prostredníctvom narážok a využívania sociálnych médií Kastov tábor chrlil hrubú antikomunistickú propagandu, obvinil Borica z napomáhania terorizmu a naznačoval, že v Čile nastolí totalitný režim. Kampaň sa snažila vzbudiť strach predovšetkým v malomeštiakoch tým, že dookola opakovala, že drogová závislosť, zločinnosť a obchodovanie s narkotikami sa vymknú spod kontroly, ak sa Boric stane prezidentom, a dokonca naznačovala, že sám Boric berie drogy. Mainstreamové médiá útočili na Borica aj zákernými otázkami o Venezuele, Nikarague a Kube, na ktoré však nepriniesol práve najpôsobivejšie odpovede.

Väčšina obyvateľstva to však prekukla, a bola si istá, že ich hlas bude jediným spôsobom, ako zastaviť pinochetizmus chopiť sa prezidentského úradu. Už mali dosť prezidenta Sebastiána Piñeru. Vedeli tiež, že za daných okolností je najlepším spôsobom, ako zabezpečiť ciele sociálnej vzbury z októbra 2019, poraziť Kasta a jeho nekalený pinochetizmus.

Keď sa rozbehla predvolebná kampaň, Kast ustúpil od niektorých svojich najvirulentnejších pinochetovských vyhlásení – ale ľudia vedeli, že ak vyhrá, nebude váhať ich plne implementovať. Okrem iných skvostov Kast deklaroval svoj zámer, že ako prezident zruší ministerstvo pre ženy, manželstvá osôb rovnakého pohlavia a potraty (zákony, ktoré sú už teraz značne obmedzujúce); zruší financovanie múzea na pamiatku obetí diktatúry a centra Gabriely Mistralovej na podporu umenia, literatúry a divadla; stiahne Čile z Medzinárodnej komisie pre ľudské práva a zatvorí Národný inštitút pre ľudské práva; ukončí činnosť FLACSO (Facultad Latinoamericana de Ciencias Sociales), prestížneho latinskoamerického centra sociologického výskumu; vybuduje priekopu na severe Čile, na hraniciach s Bolíviou a Peru, s cieľom zastavenia nelegálneho prisťahovalectva; a splnomocní prezidenta zákonnou právomocou zadržiavať ľudí na iných miestach, ako sú policajné stanice alebo väznice – čo znamená obnovenie nezákonných postupov zlovestnej polície Augusta Pinocheta.

Kastove úmysly nenechali žiadne pochybnosti o tom, čo bolo tou správnou voľbou vo voľbách. Bol som však ohromený rôznymi ľavicovými analýzami, zastávajúcich sa nehlasovania, v jednom prípade preto, že „medzi Kastom a Boricom nebol žiadny zásadný rozdiel“. Čo je horšie, ďalší naznačil, že „dilema medzi fašizmom a demokraciou bola falošná“, pretože demokracia v Čile je chybná. Moje zúfalstvo z tejto „principiálnej pózy“, pravdepodobne vedenej tými najlepšími politickými úmyslami, sa zmenilo na šok, keď v samotný deň volieb spravodajca Telesuru v Santiagu robil rozhovor s čilským aktivistom, ktorý zaútočil iba na Borica, pričom hlavným posolstvom filmu bolo, že „ktokoľvek vyhráva, Čile prehráva.“

Stredoľavá koalícia Concertación, ktorá vládla národu v rokoch 1990 – 2021 dvadsaťštyri rokov a nesie veľkú zodpovednosť za udržanie a dokonca zdokonalenie neoliberálneho systému, otvorene vyjadrila Boricovi podporu, pričom sa vytrvalo snaží o jeho podporu v druhom kole. Tí, ktorí veria, že medzi Kastom a Boricom nie je rozdiel, to robia nielen z ultraľavicového stanoviska, ale aj nepriamym uznaním Borica za vinného, hoci ešte nemal možnosť spáchať žiaden zločin.

To nás privádza k ústrednej politickej otázke: Čo znamená dedičstvo povstania z októbra 2019 a všetky jeho pozitívne dôsledky pre čilskú robotnícku triedu? To, čo sa teraz odohráva v Čile, nie je boj o moc, ale o masy, ktoré boli desaťročia prinútené akceptovať – akokoľvek neochotne – neoliberalizmus ako realitu života.

Povstanie v roku 2019 bolo prvou masovou mobilizáciou, ktorá sa snažila nielen oponovať, ale aj zbaviť sa neoliberalizmu. Táto rebélia dosiahla mimoriadne ústupky vládnucej triedy, vrátane referenda o ústavnom zhromaždení, ktoré bolo legálne poverené úlohou vypracovať antineoliberálnu ústavu, ktorá by nahradila ústavu z roku 1980 vyhlásenú za Pinochetovej vlády.

Referendum schválilo návrh novej ústavy a zvolenie zhromaždenia 78 a 79 percentami v októbri 2020. Voľby zhromaždenia dali čílskej pravici len tridsaťsedem kresiel zo 155 – sotva 23 percent –zatiaľ čo tí, ktorí boli za radikálnu zmenu získal celkovo 118 kresiel, teda 77 percent. Čo je ešte výraznejšie, socialisti a kresťanskí demokrati, staré strany Concertación, získali spolu sedemnásť kresiel.

Najväčším problémom zostáva fragmentácia vznikajúcich síl smerujúcich k zmene. Spoločne obsadili takmer všetky zostávajúce kreslá, no sú rozdelení do najmenej päťdesiatich rôznych skupín. Napriek tomu, v súlade s politickým kontextom, zhromaždenie zvolilo za svoju predsedníčku Elisu Loncón Antileovú, domorodú líderku Mapučov, a sedemnásť kresiel bolo vyhradených výlučne pre domorodé národy a volené iba nimi – čo je vývoj, ktorý má obrovský význam.

Povstanie v roku 2019 získalo aj ďalšie ústupky od vlády a parlamentu, vrátane vrátenia 70 percent príspevkov na dôchodky od súkromných „správcov dôchodkov“ (AFP), čo Čiľania právom považujú za masívny podvod, ktorý trvá už viac ako tri desaťročia. To zasadilo ťažkú ranu finančnému kapitálu Čile. Návrh v parlamente na vrátenie zvyšných 30 percent na konci septembra 2021 sa nepodarilo schváliť len o veľmi malý počet hlasov, ale som si istý, že AFP o tejto záležitosti nepočuli naposledy.

Scenár opísaný vyššie sa zrazu zamotal vo výsledkoch prvého kola prezidentských volieb, v ktorom nielenže vyšiel prvý Kast (s 27 percentami proti 25 pre Borica), ale v ktorom boli zvolení aj poslanci a senátori pre dve parlamentné komory Čile. Hoci sa koalícii Apruebo Dignidad s tridsiatimi siedmimi poslancami (zo 155) a piatimi senátormi (z päťdesiatich) darilo veľmi dobre, pravicový čílsky Podemos Más (Piñerovi priaznivci) získal päťdesiattri poslancov a dvadsaťdva senátorov. Concertación získala tridsaťsedem poslancov a sedemnásť senátorov.

V hre je viacero dynamík. V súvislosti s parlamentnými voľbami platia tradičné mechanizmy a existujúce klientské vzťahy, pričom skúsení politici uplatňujú lokálny vplyv a sú zvolení. Na rozdiel od toho, väčšina zvolených členov zhromaždenia je vznikajúca skupina pestrých nátlakových skupín organizovaných okolo kampaní s jedným problémom (AFP, privatizácia vody, cena plynu, zneužívanie verejnoprospešných spoločností, obrana pôvodných území Mapučov, štátna korupcia a pod.), ktoré nekandidovali na poslanecký mandát.

19. decembra sa Boric vo svojom víťaznom prejave verejne zaviazal podporovať a spolupracovať s Ústavným zhromaždením na novej ústave. To dalo a dá obrovský impulz úsiliu ústavne nahradiť existujúci neoliberálny ekonomický model.

To, čo musí čilská robotnícka trieda teraz riešiť, je neprítomnosť politického vedenia. Chýba im Národný front ľudového odporu (Frente Nacional de Resistencia Popular, FNRP) ako bol ten, ktorý zorganizovali obyvatelia Hondurasu na boj proti prevratu, ktorý v roku 2009 zvrhol Mela Zelayu. FNPR, zložený z mnohých rôznych sociálnych a politických hnutí, sa vyvinul do strany Libre, ktorej sa práve podarilo zvoliť Xiomaru Castrovú, prvú prezidentku krajiny. Zjavnou možnou cestou na riešenie tohto potenciálne nebezpečného nedostatku by bolo spojiť na národnej konferencii všetky skupiny zamerané na jednu tému spolu so všetkými sociálnymi hnutiami a ochotnými politickými prúdmi, aby vytvorili Ľudový front pre antineoliberálnu ústavu.

Koniec koncov, dva roky vychádzali do ulíc, aby pochovali utláčateľský, zneužívajúci a vykorisťovateľský neoliberálny model, a začína byť stále jasnejšie, čím by ho mali nahradiť: systémom založeným na novej ústave, ktorá umožňuje znárodnenie všetkých komunálnych služieb a prírodných zdrojov, trestá skorumpovaných, rešpektuje krajinu predkov Mapučov a zaručuje slušné zdravie, vzdelanie a dôchodky. Cesta k nemu bude hrboľatá, ale získali sme masy; teraz, so súcitnou vládou na mieste, môžeme začať transformáciu štátu a vybudovať lepšie Čile.

Zdroj foto: Mediabanco Agencia, Flickr.

Podporte nás.

Pridajte sa prosím k naším podporovateľom, aby sme vám mohli prinášať viac kvalitnej žurnalistiky. Ďakujeme!

Súvisiace články