Bojujme proti klimatickej núdzi znárodnením amerického fosílneho priemyslu, hovorí popredný ekonóm

od Jessica Corbett

„Ak konečne začneme brať zistenia IPCC vážne, vyplynie z toho, že musíme začať presadzovať oveľa agresívnejšie riešenia stabilizácie klímy, než aké boli doteraz prijaté,“ píše Robert Pollin. Viac v správe portálu Common Dreams.

„Ak konečne začneme brať zistenia IPCC vážne,“ napísal Pollin, „vyplynie z toho, že musíme začať presadzovať oveľa agresívnejšie riešenia stabilizácie klímy než čokoľvek, čo sa doteraz urobilo, a to ako v rámci USA tak globálne. V USA by takéto opatrenia mali zahŕňať aspoň predloženie myšlienky znárodnenia amerického priemyslu fosílnych palív.“

Prízvukujúc, že ​​„prinajmenšom v USA sú súkromné ​​ropné spoločnosti najväčšou prekážkou úspešnej implementácie“ životaschopného programu stabilizácie klímy, Pollin tvrdí, že obrí producenti fosílnych palív by nemali zarábať na ničení planéty. Pokiaľ ide o znárodnenie, v Spojených štátoch nejde o bezprecedentný krok, ktorý by mohol pomôcť vybudovať infraštruktúru čistej energie tempom, ktoré je podľa vedcov nevyhnutné.

Expert navrhol začať s tým, že by „federálna vláda nakúpila kontrolné vlastníctvo aspoň v troch dominantných amerických ropných a plynárenských korporácií: ExxonMobil, Chevron a ConocoPhillips“.

„Sú oveľa väčšie a výkonnejšie ako všetky uhoľné spoločnosti v USA dohromady, ako aj všetky menšie americké ropné a plynárenské spoločnosti,“ napísal. „Náklady vlády na kúpu väčšinového vlastníctva týchto troch ropných gigantov by pri súčasných cenách na burze boli asi 420 miliárd dolárov.“

Zdôrazňujúc, že ​​cieľom súkromných firiem „je práve dosahovať zisky z predaja ropy, uhlia a zemného plynu, bez ohľadu na dôsledky pre planétu a bez ohľadu na to, ako sa spoločnosti prezentujú v rôznych vyblýskaných a rafinovaných PR kampaniach“ Pollin uviedol, že „ak by boli prinajmenšom ExxonMobil, Chevron a ConocoPhillips pod verejnou kontrolou, nevyhnutné postupné vyraďovanie fosílnych palív ako zdroja energie by mohlo napredovať systematickým spôsobom.“

„Vláda by mohla určovať úroveň výroby energie z fosílnych palív a ceny tak, aby odrážali potreby spotrebiteľov aj požiadavky prechodu na čistú energiu,“ vysvetlil. „Tento prechod by mohol byť štruktúrovaný tak, aby poskytoval maximálnu podporu pracujúcim a komunitám, ktoré sú v súčasnosti závislé od firiem vyrábajúcich fosílne palivá.“

Pollin poukázal na to, že niektorí členovia Kongresu presadzujú daň z neočakávaných ziskov pre veľké ropné spoločnosti, ktoré využívajú rôzne globálne krízy – od ruskej vojny až po prebiehajúcu pandémiu Covid-19 – na zníženie miezd ľudí pracujúcich na čerpacích staniciach. Návrh, napísal, „vyvoláva základnejšiu otázku: Malo by byť spoločnostiam s fosílnymi palivami vôbec dovolené profitovať z predaja produktov, o ktorých vieme, že ničia planétu? Logická odpoveď musí byť nie. To je presne dôvod, prečo znárodnenie aspoň tých najväčších ropných spoločností v USA je tým najvhodnejším opatrením, ktoré teraz môžeme podniknúť vo svetle klimatickej núdze.“

Ekonóm zdôraznil dlhú históriu znárodňovania v Spojených štátoch a poukázal na to, že „len pred 13 rokmi, počas hlbokej finančnej krízy v rokoch 2007 – 2009 a veľkej recesie, Obamova administratíva znárodnila dve z troch amerických automobilových spoločností.“

Pollin tiež napísal, že okrem umožnenia vláde zamerať zisky znárodnených firiem na spravodlivý prechod na obnoviteľné zdroje energie, „by sa so znárodnením odstránili politické prekážky, ktoré dnes spoločnosti produkujúce fosílne palivá kladú štátnym investíciám do čistej energie.“

Zoštátnenie „nie je všeliekom“, priznal Pollin. Poznamenal, že „štátom vlastnené spoločnosti už kontrolujú približne 90 % svetových zásob fosílnych palív,“ pričom varoval, že takýto krok v USA „nezlepší podmienky na boj proti klimatickým zmenám o nič viac, ako to štátne vlastníctvo urobilo už v Rusku, Saudskej Arábii, Číne alebo Iráne,“ bez administratívy, ktorá by sa venovala riešeniu globálnej krízy.

Pollin nie je zďaleka sám, kto navrhuje znárodnenie. Zakladateľ People’s Policy Project Matt Bruenig, minulý mesiac pre Jacobin napísal, že „priemysel, ktorý je v krátkodobom horizonte absolútne nevyhnutné udržať a z dlhodobého hľadiska absolútne nevyhnutné odstrániť, je priemyslom, ktorý by mal byť skutočne riadený verejnosťou.“

„Súkromní vlastníci a investori nepodnikajú v postupne odumierajúcom odvetví bez perspektívy, čo znamená, že buď budú pracovať na tom, aby toto odvetvie nezaniklo, čo je zlé pre klímu, alebo že ho odmietnu dočasne podporovať, čo spôsobí ekonomický chaos,“ napísal. „Verejný vlastník má najlepšiu pozíciu na to, aby sa zodpovedným spôsobom zameral na riadený pokles výroby.“

(krátené)

Zdroj foto: Piqsels.

Podporte nás.

Pridajte sa prosím k naším podporovateľom, aby sme vám mohli prinášať viac kvalitnej žurnalistiky. Ďakujeme!

Súvisiace články