Brazília zvažuje žalobu na Volkswagen kvôli podozreniam z otrokárstva

od Zo sveta

Grace Livingstonová a Matheus Faustino píšu pre Guardian o zneužívaní otrockej práce korporáciami.

Verejní prokurátori v Brazílii požadujú odškodné pre mužov, ktorých podľa nich donútili pracovať v „ponižujúcich a degradujúcich“ podmienkach bez čistej vody alebo hygienických zariadení na ranči Fazenda Vale do Rio Cristalino, ktorý patril spoločnosti Volkswagen v brazílskom štáte Pará v rokoch 1973 až 1987.

Mužov najali miestni dodávatelia, aby vysekali dažďový prales a vyčistili pôdu pre dobytok na ranči. Keď tam dorazili, boli nútení si kúpiť vlastné nástroje, jedlo a stavebné materiály na bývanie, čo ich uväznilo v dlhoch.

Oficiálne dokumenty, ktoré Guardian videl, odhaľujú, že Volkswagen získal granty a daňové úľavy v hodnote viac ako 129 miliónov dolárov  na kúpu a prevádzku dobytkárskeho ranča od brazílskej vojenskej vlády, ktorá bola pri moci v rokoch 1964 až 1985.

V roku 1984 navštívil Ricardo Rezende, ktorý pripravil podklady pre obžalobu, s delegáciou miestnych politikov farmu, kde podľa jeho slov videl muža zviazaného v nákladnom aute. „Dozorca nám povedal, že pracovník sa pokúšal utiecť, takže mal „právo“ ho zviazať,“ uviedol Rezende.

Vláda je presvedčená, že boli vykorisťované stovky ďalších osôb. Každý rok boli muži najímaní, aby vyrúbali dažďový prales a rozširovali farmu. Volkswagen kúpil 1 390 km² pôdy a do polovice 80. rokov minulého storočia bolo odlesnených viac ako 500 km², uvádza dokument prokurátora.

José Ribamar Viana Nunes tvrdí, že mal 16 rokov, keď stretol na večierku náborára, ktorý mu ponúkol prácu na farme v roku 1983. „Povedal nám, že to bude dobre platená práca. Že si zahráme futbal na skutočnom ihrisku,“ uviedol pred prokurátormi.

Nunes tvrdí, že bol odvezený na farmu v zadnej časti nákladného auta spolu s desiatkami ďalších mužov. Na miesto sa dostali cez brány označené logom Volkswagenu a potom cestovali ďalších 40 km do dažďového pralesa, tvrdí.

Nunes uvádza, že muži si museli postaviť vlastné prístrešky z dreva z lesa a plastových plachiet, ktoré museli kúpiť od dodávateľov, ako aj svoje jedlo a vybavenie. „Ceny boli vždy prehnané,“ uviedol.

Nunes tvrdí, že pracovníci sa museli umývať a piť vodu z miestneho potoka, a v niektorých častiach farmy museli piť rovnakú vodu ako dobytok. Malária a iné choroby boli bežné, uviedol.

Nunes tvrdí, že nikdy nedostal mzdu, pretože všetky peniaze, ktoré zarobil, použil na splatenie svojho narastajúceho dlhu, okrem malého zálohového platu, ktorý dostal pred príchodom na farmu.

Taktiež tvrdí, že muži boli neustále vystavení hrozbám násilia, pričom dozorcovia často nosili zbrane. Umiestnenie hlboko v džungli robilo útek ťažkým. Noví pracovníci vždy dorazili v noci, keď bolo tma, „aby sme nevedeli cestu naspäť“, povedal Nunes. Spomína si, že pracovník sa vrátil po neúspešnom úteku a bolo mu povedané zo strany majiteľa: „Nemá zmysel sa snažiť utiecť. Musíš pracovať, chlapče.“

 

Celý článok si môžete prečítať na https://www.theguardian.com/global-development/2023/mar/30/brazil-to-sue-volkswagen-over-claims-of-slavery-during-military-dictatorship

 

Podporte nás.

Pridajte sa prosím k naším podporovateľom, aby sme vám mohli prinášať viac kvalitnej žurnalistiky. Ďakujeme!