Cenzúra je návyková

od Marek Dobeš

 

Parlament schválil predĺženie blokovania “škodlivého obsahu” na internete. Zatiaľ do septembra. Prečo nepokračovať v niečom, čo má úspech. Médiám hlavného prúdu tento stav vyhovuje, mimovládnym organizáciám pravdepodobne tiež, keďže na vládu sa z ich strany nezniesla žiadna vlna kritiky.

 

Pravicová koalícia takto posiela občanom jasnú správu – nie ste dostatočne spôsobilí na to, aby ste si mohli vyberať, čo budete čítať. Cítiť z nej tradičnú nadradenosť elít. My sme tí, ktorí majú vzdelanie, rozhľad a vieme čo je pre vás (a nás) najlepšie.

 

Vláda tak legitimizuje praktiky z minulosti, ktoré tak rada zvykla kritizovať. Dnes už ťažko môže hovoriť o tom, aké totalitné metódy pri obmedzovaní slobody názoru tu vládli, keď ich ona sama v dnešnej “demokratickej spoločnosti” používa. Podobne už ťažko nájde mandát na kritizovanie takýchto praktík u iných vlád vo svete.

 

A podobne ako opatrenia iných štátov na obmedzenie prístupu k informáciám, aj tie z dielne vládnej koalície budú mať neželané dôsledky. Prehĺbia nedôveru k štátu, ktorý by mal občanom slúžiť, a nie sa nad nich vyvyšovať. Znížia dôveryhodnosť verejnoprávnych médií, ktoré by mali objektívne informovať o všetkých aspektoch akéhokoľvek problému. Vážne narušia dôveru v políciu, ktorú by mali občania rešpektovať.

 

Na ľahšiu cestu si človek rýchlo zvykne. Nie je potrebné nič vysvetľovať, nie je potrebné hľadať spôsoby ako s občanmi komunikovať, nemusíme riešiť žiadne vnútorné rozpory v spoločnosti. Stačí prijať zákon a pravidelne jeho platnosť predlžovať.

 

Podporte nás.

Pridajte sa prosím k naším podporovateľom, aby sme vám mohli prinášať viac kvalitnej žurnalistiky. Ďakujeme!