Bush a Putin smerujú k trestnému súdu za vojnové zločiny

od Redakcia

Medzinárodný trestný súd v Haagu začal stíhať zločiny Georgea Busha mladšieho a Vladimira Putina za vojnové zločiny, ktorých sa dopustili počas svojho vládnutia.

Tribunál pozostávajúci z piatich sudcov s právnym a akademickým vzdelaním sa zhodol na jednoznačnom verdikte, ktorý ich uznal vinnými za zločiny voči mieru a ľudskosti.

Podľa ženevských konvencií a dodatočných protokolov sformulovaných po konci druhej svetovej vojny je počas ozbrojených konfliktov nutné ochraňovať životy civilistov a iných osôb nepodieľajúcich sa na boji.

Na základe týchto dohôd sa v tohtoročnej prelomovej správe súdu píše: „Úmyselné útoky na civilistov, či v Bagdade, Kyjeve, Gaze alebo New Yorku sú všetko vojnovými zločinmi. Zabitie 112 ukrajinských detí je ohavnosťou, no rovnako tak zabitie 551 palestínskych detí počas vojenského útoku Izraela v roku 2014 na Gazu. Takisto ním je zabitie 230 000 ľudí za posledných sedem rokov v Jemene od saudského bombardovania a blokád, ktoré viedli k hladomoru a epidémii cholery.“

Za vojnový zločin sa pritom považuje aj nútený presun obyvateľov a mučenie. Desiatky miliónov ľudí, ktorí nijako nesúviseli s útokmi z 11. septembra prišli v dôsledku „vojny proti terorizmu“ o domovy, pričom boli zničené ich životy a rodiny.

„Okrem milióna zabitých, z ktorých bolo 400 000 civilistov, ktorí padli počas okupácií a vzdušných náletov na Irak, Afganistan, Sýriu, Jemen a Pakistan si spravodlivosť zaslúži aj 38 miliónov utečencov, ktorí tieto krajiny, vrátane Somálska, Filipín a Líbye, v dôsledku vojny opustili,“ uvádza sa ďalej v správe.

Iným príkladom doteraz neriešeného a nepotrestaného násilia je aj schvaľovanie mučenia, strieľanie do civilistov, či novinárov v Iraku, zdokumentovaných na videách publikovaných serverom WikiLeaks.

„Vojnu je potrebné postaviť mimo zákon. Dodržiavanie tejto zásady musí byť zabezpečované multilaterálnymi silami pod kontrolou Spojených národov,“ priblížil stanovisko súdu jeden z jeho členov.

Vladimir Putin už v reakcii na rozhodnutie súdu avizoval, že by uvítal celu vedľa Busha mladšieho. Mohol by to byť podľa neho spôsob, ako si spríjemniť tamojší pobyt a zaspomínať na staré časy.

Ostáva však problémom, že Rusko ani USA jurisdikciu medzinárodného trestného súdu neuznávajú.

Zdroj foto: Wikimedia.

Podporte nás.

Pridajte sa prosím k naším podporovateľom, aby sme vám mohli prinášať viac kvalitnej žurnalistiky. Ďakujeme!

Súvisiace články