Medzinárodná kampaň vyzýva k radikálnej zmene v potravinovom systéme s cieľom ukončiť vykorisťovanie v poľnohospodárstve

od Marek Dobeš

Medzinárodná kampaň „Naše jedlo. Naša budúcnosť“ začala s celoeurópskym týždňom akcie od 9. do 16. októbra. Spoločnosť mimovládnych organizácií odhaľuje problémy v potravinových dodávateľských reťazcoch a vyzýva k prísnemu európskemu zákonu o dodávateľských reťazcoch, obzvlášť na ochranu práv žien a migrujúcich pracovníkov.

Globálny potravinový systém je v alarmujúcom stave: takmer každý potravinový výrobok v európskych supermarketoch obsahuje “neviditeľnú ingredienciu” – ignorované ľudské a environmentálne náklady potravinovej produkcie, pri ktorých boli porušované ľudské práva a životné prostredie bolo nadmieru zaťažované. Ženy, migrujúci pracovníci a lokálni pestovatelia a chovatelia sú tými naviac poškodenými praktikami potravinových reťazcov, v rámci ktorých čelia diskriminácii a zneužívaniu každý deň. Medzinárodná kampaň „Naše jedlo. Naša budúcnosť“, ktorej súčasťou je 23 organizácií z EÚ, Južnej Afriky a Brazílie, požaduje radikálnu reformu potravinového systému za férový poľnohospodársky potravinový reťazec. Dlhoočakávaný návrh zákona o dodávateľskom reťazci o povinných ľudských právach a starostlivosti o životné prostredie (Human Rights and Environmental Due Diligence (mHREDD)), ktorý má byť predložený európskej komisii, by mohol dopomôcť k spravodlivosti.

Naše jedlo. Naša budúcnosť“ a jej partneri preto vyzývajú k vyvíjaniu tlaku na Európsku komisiu, aby sa predišlo ďalšiemu odloženiu predloženia návrhu tohto zákona. Zodpovedných európskych komisárov Didier Reynders, Thierry Breton, Věra Jourová vyzývame, aby podporili túto ambicióznu výzvu: „Potravinový systém je jednou z hlavných príčin globálnych problémov ako klimatická zmena alebo nútená migrácia. Preto potrebujeme prísny európsky zákon o dodávateľských reťazcoch TERAZ, ktorý bude chrániť ľudí a životné prostredie pred škodlivými praktikami globálnych korporácií. Tento ambiciózny zákon musí obsahovať celý dodávateľský reťazec spoločnosti, ale predovšetkým občianskoprávnu zodpovednosť.“

…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….

O projekte: „Naše jedlo. Naša budúcnosť“ združuje 23 občianskych združení 20tich krajín Európy a sveta. Naším cieľom je budovať silnú koalíciu mladých ľudí v Európe a spolupracovať na dosiahnutí spoločnej vízie: Sociálne spravodlivý a udržateľný potravinový systém.

Potravinový systém, ktorý je založený na ľudských právach a ekologickom poľnohospodárstve. Systém, v ktorom je potravinová nezávislosť a práva migrujúcich pracovníkov realitou. Spolu zvyšujeme povedomie o ekologickom dopade, ako aj o nespravodlivosti a nerovnosti, ktorej čelia pracovníci a ich rodiny, lokálni pestovatelia a chovatelia, migranti, zatiaľ čo produkujú a dopravujú jedlo, ktoré konzumujeme. Európska mládež a jej dožadovanie sa zmeny je silou našej kampane. Spolu vytvoríme hnutie, ktoré spochybní naše konzumné návyky a vytvoríme tak tlak na zákonodarcov, supermarkety a potravinové spoločnosti, aby sme konečne zmenili systém.
Pretože je to naše jedlo. Naša budúcnosť. Sme hladní po spravodlivosti.

Súčasťou projektu na Slovensku je občianske združenie Pole. V rámci Európskeho akčného týždňa vyhlasuje celoslovenskú súťaž pre študentov stredných škôl

Najlepšia esej o klimatickej spravodlivosti

Témy súťaže sú Klimatická spravodlivosť, Potravinová spravodlivosť a Environmentálny aktivizmus. Súťaže sa môže zúčastniť každý študent/študentka strednej školy na Slovensku, ktorý sa zaregistruje v rámci Európskeho týždňa akcie na fb.com/BuducnostJeZelena alebo na BuducnostJeZelena@gmail.com

Zdroj foto: Beyond-gm.org

Podporte nás.

Pridajte sa prosím k naším podporovateľom, aby sme vám mohli prinášať viac kvalitnej žurnalistiky. Ďakujeme!

Súvisiace články