„Nedostatočné!“ Klimatickí aktivisti sklamaní novou dohodou EÚ o emisiách v predvečer Bidenovho summitu

od Jessica Corbett

„Táto dohoda ukazuje, že európske opatrenia v oblasti klímy sú všetko zastieracím manévrom,“ uviedla aktivistka európskeho Greenpeace. Preklad správy z portálu Common Dreams PT.

Po celonočných rokovaniach o vypracovaní klimatického zákona Európskej únie pred vrcholným summitom amerického prezidenta Joea Bidena konanom koncom tohto týždňa dospeli lídri EÚ k predbežnej dohode o cieli zníženia emisií do roku 2030, o ktorom občianske skupiny hovoria, že ani zďaleka nedosahuje to, čo je potrebné na naplnenie teploty 1,5°C z Parížskej dohody.

„EÚ sa viac obáva toho, či sa bude mať na Bidenovom klimatickom summite čím pochváliť, ako toho, čo to znamená pre klimatickú núdzu,“ vyhlásila klimatická aktivistka Greenpeace pre Európsku úniu Silvia Pastorelliová.

„Táto dohoda ukazuje, že európske opatrenia v oblasti klímy sú všetko zastieracím manévrom,“ uviedla. „Politici, ktorí kopírujú slovník klimatických demonštrantov v skutočnosti zatajujú účtovnícke triky, ktoré vymysleli lobisti z oblasti ropy a zemného plynu. Nie je to o nič lepšie ako terajší stav, čo bude mať pre mladšie generácie ničivé následky.“

Po 14 hodinách rozhovorov sa zástupcovia Európskeho parlamentu a členských štátov EÚ dohodli, že do roku 2030 zvýšia cieľ zníženia emisií skleníkových plynov zo 40% na najmenej 55% z úrovne rokov 1990. Agentúra Associated Press uviedla, že členské štáty a zákonodarné orgány to musia ešte stále schváliť, ale „nemalo by ísť už o nič viac ako o pečiatku“.

Euractiv poznamenal, že „Európska komisia súhlasila, že zváži navýšenie príspevku pre zachytávače uhlíka s cieľom zvýšiť klimatické ambície EÚ na 57%, hoci to nie je uvedené v zákone.“ Aj napriek tomuto dodatku je však cieľ pod cieľom 60%, o ktorý usiluje Európsky parlament.

Spravodajkyňa Európskeho parlamentu a švédska sociálna demokratka Jytte Gutelandová označila dočasnú dohodu za víťazstvo a vo vyhlásení uviedla, že „po dlhej noci rokovaní som hrdá na to, že teraz konečne máme zákon o klíme“.

„Aj keď by som, samozrejme, chcela ísť ešte ďalej, je to dobrý obchod postavený na vede, ktorý bude mať zásadný vplyv na klímu,“ dodala. „Európska únia musí teraz v nasledujúcom desaťročí znížiť emisie viac, ako za posledné tri desaťročia, pričom máme nové a ambicióznejšie základy, na ktorých môžeme stavať, a ktoré môžu povzbudiť ďalšie krajiny k tomu, aby postupovali rýchlejšie.“

Gutelandová konkrétne navrhla, že nový európsky zákon môže motivovať Bidenovu vládu – ktorá USA opätovne zaviazala k Parížskej dohode – k tomu, aby zintenzívnili svoje klimatické záväzky, píše AP.

„USA nie sú naším veľkým bratom v oblasti klímy. My sme tým veľkým bratom alebo staršou sestrou. Toto ich skutočne podnieti konať. Bude ich to tlačiť podnikať kroky,“ uviedla. „Budú musieť pomôcť, keď uvidia, čo sme dosiahli.“

Menej spokojný bol europoslanec strany Zelených Michael Bloss z Nemecka, ktorý tweetoval: „#ClimateLaw nenapĺňa svoje ambície. Skutočné zníženie emisií iba o 52,8%. Toto nie je #GreenDeal, ktorý potrebujeme na riešenie klimatickej krízy, a nestačí na Parížsku dohodu! Ale neprestaneme bojovať.

Podobne sklamaný z dohody bol aj Wendel Trio, riaditeľ Climate Action Network (CAN) Europe.

„Faktom je, že výsledok rokovaní o klimatickom zákone nám neprináša žiadne ďalšie zníženie emisií nad rámec toho, čo už dohodla Európska únia,“ uvádza sa v stanovisku Trio. „Cieľ zníženia emisií najmenej o 55% do roku 2030 „nie je v súlade s ambíciou Parížskej dohody obmedziť rast teploty na 1,5°C.“

„Európski činitelia s rozhodovacími právomocami premeškali historickú príležitosť adekvátne riešiť klimatickú krízu,“ dodal. „Tento zákon o klíme nie je ničím iným ako novým balíkom toho, čo už existuje, s ktorým sa zákonodarcovia EÚ ponáhľali, aby na summit lídrov organizovaný USA niečo priniesli. Toto určite nie je druh klimatického zákona, ktorý pomôže EÚ viesť globálne úsilie riešiť klimatické zmeny.“

Dohoda EÚ prichádza krátko po alarmujúcej správe Svetovej meteorologickej organizácie zverejnenej v pondelok. Ako zhrnul generálny tajomník agentúry OSN Petteri Taalas, správa ukázala, že „všetky kľúčové ukazovatele klímy a súvisiace informácie o dopadoch uvedené v tejto správe zdôrazňujú neúprosné pokračujúce zmeny podnebia, zvyšujúci sa výskyt a intenzifikáciu extrémnych udalostí a vážne straty a škody majúce vplyv na ľudí, spoločnosti a ekonomiky.“

(krátené)

Zdroj foto: Flickr.

Podporte nás.

Pridajte sa prosím k naším podporovateľom, aby sme vám mohli prinášať viac kvalitnej žurnalistiky. Ďakujeme!

Súvisiace články