Odoprú slovenskí poslanci Fínom a Švédom právo na sebaurčenie?

od Marek Dobeš

Slovenskí poslanci budú čoskoro hlasovať o prijatí Fínska a Švédska do NATO. Deje sa tak napriek tomu, že bežných Švédov či Fínov sa, podobne ako nás v minulosti, nikto na ich názor v referende nepýtal. Ide pritom o extrémne vážny krok, ktorý bude mať dopady nielen na obyvateľov daných krajín, ale i celého sveta.

Fíni ani Švédi nie sú voči tejto otázke ľahostajní, a zďaleka nie sú tak militaristicky nastavení, ako sa nám to snažia navravieť naše pro-americké médiá. Naratív o túžbe Ruska podmaniť si Európu je každým dňom naivnejší, oveľa reálnejšie je znižovanie životnej úrovne obyvateľov kvôli zvýšeným vojenským výdavkom. V oboch krajinách sa konajú demonštrácie proti vstupu do NATO a v spoločnosti je počuť názory za i proti. Avšak, ako sa postupne západná Európa odkláňa od demokratických hodnôt, elity stále viac a viac rozhodujú o životoch občanov bez ohľadu na ich záujmy.

Vstup Fínska a Švédska by znamenal ďalšiu eskaláciu už i tak dosť veľkého napätia na medzinárodnej scéne a pripravil by pôdu pre ďalšie konflikty. NATO totiž nie je mierová, ale vojenská organizácia, s históriou nevyprovokovaných invázií do suverénnych štátov. Slovenskí poslanci sa tak ocitajú v unikátnej situácii, keď môžu vyjadriť svoj postoj, zablokovať ďalšie rozširovanie tejto vojenskej aliancie a prispieť tak k deeskalácii napätia a bezpečnejšiemu svetu.

Podporte nás.

Pridajte sa prosím k naším podporovateľom, aby sme vám mohli prinášať viac kvalitnej žurnalistiky. Ďakujeme!