Prečo táto pandémia trvá tak dlho? Jedno slovo: chamtivosť

od Peter Certo

Čím dlhšie bude trvať svetu nechať sa zaočkovať, tým viac variantov spoznáme.

Tu v Spojených štátoch znamená zvýšenie zaočkovanosti bojovať s dezinformáciami, apatiou a zamestnávateľmi, ktorí nedávajú svojim zamestnancom ošetrovné. Ale zaočkovať zvyšok sveta znamená bojovať s korporátnou chamtivosťou.

V chudobnejších krajinách je prístup k vakcínam obmedzený patentovou ochranou farmaceutických gigantov ako Pfizer, Modern a Johnson & Johnson. To stavia život zachraňujúce vakcíny mimo dosah toho, čo si mnohé krajiny môžu pohodlne dovoliť.

Omicron bol prvýkrát ohlásený v Južnej Afrike. Ako zdôraznili moji kolegovia z Inštitútu politických štúdií vo svojom neoceniteľnom bulletine Inequality.org, „Južná Afrika začiatkom tohto roka prosila západné vlády, aby sa vzdali patentov na vakcíny. Namiesto toho musela Južná Afrika zaplatiť za dávky viac ako dvojnásobnú cenu ako zaplatila Európska únia.“

Poznamenávajú, že vďaka takémuto zdražovaniu sa len Moderne podarilo stvoriť päť nových miliardárov. Medzitým sa miera zaočkovanosti v Južnej Afrike pohybuje pod úrovňou 30 percent. Pri tak nízkych mierach je objavenie sa nové variantov nevyhnutné.

Južná Afrika má však pomerne šťastie – na africkom kontinente je plne zaočkovaných menej ako 10 percent ľudí.

Podľa People’s Vaccine Alliance, bohaté krajiny dostali asi 50-krát viac dávok vakcíny ako chudobné krajiny. To znamená, že vírus má voľnú ruku, aby sa rozmnožil po rozsiahlych častiach planéty. Každá nová infekcia zvyšuje možnosť vzniku nových variantov – vrátane tých, ktoré môžu byť odolné voči existujúcim vakcínam.

Na odstránenie týchto rozdielov potrebujú chudobnejšie krajiny viac vakcín – a rýchlo.

Bidenova administratíva odvážne vzdorovala veľkým farmaceutickým firmám tým, že podporila zrieknutie sa patentov na vakcíny. Ale krajiny ako Nemecko tomu naďalej odolávajú a obhajcovia tohto kroku trvajú na tom, že USA nerobia dosť, aby zaň bojovali.

Ďalšie riešenie zahŕňa jednoduché posielanie dávok do zámoria. Administratíva v auguste oznámila, že už exportovala 110 miliónov dávok a nedávno prisľúbila ďalších 500 miliónov. To je dobré, ale zástancovia verejného zdravia požadujú oveľa viac.

Vakcínová rovnosť by mohla zachrániť milióny životov a zabrániť zbytočnému utrpeniu. To je samo o sebe dostatočný dôvod.

Ale ochranou pracujúcich po celom svete by sa tiež zmiernilo celosvetové narušenie dodávateľských reťazcov, ktoré prispieva k inflácii u nás aj v zahraničí. A z dlhodobého hľadiska by to zabezpečilo účinnosť už existujúcich vakcín.

„Môžete byť plne zaočkovaní, možno ste už dostali posilňujúcu dávku, ale nie ste oddelený od človeka, ktorý žije v krajine, kde sú zaočkované len 2 percentá populácie,“ varuje virológ z Emory University Boghuma Kabisen Titanji.

Ak tieto prázdne miesta pretrvávajú, „vírus nás dobehne bez ohľadu na to, kde sa nachádzate“.

(krátené)

Zdroj foto: Flickr.

Podporte nás.

Pridajte sa prosím k naším podporovateľom, aby sme vám mohli prinášať viac kvalitnej žurnalistiky. Ďakujeme!

Súvisiace články