Prvý náčrt rozhodujúceho textu konferencie COP26 odmietnutý ako “ľúbostný list” fosílnemu priemyslu

od Jessica Corbett

„Aby sme udržali zámer oteplenia o 1,5 °C nažive,“ hovorí šéfka Greenpeace, do uznesenia z konferencie je nutné pridať „postupné vyraďovanie fosílnych palív“ a ,,krajiny sa budú musieť vrátiť budúci rok, aby dobehli zameškané.“ Prinášame správu z portálu Common Dreams.

Popritom, ako nová analýza v pondelok odhalila, že počet lobistov za fosílny priemysel na COP26 je väčší ako zástupcov ktorejkoľvek krajiny, globálni aktivisti kritizovali prvý návrh textu konečného rozhodnutia pre klimatický samit OSN za to, že ani len nespomenul postupné vyraďovanie uhlia, plynu, a ropy.

Organizácia Greenpeace International vo vyhlásení zdôraznila, že „toto do očí bijúce opomenutie“ prichádza napriek varovaniam odborníkov o potrebe nechať fosílne palivá v zemi, ktoré pribúdali pred prebiehajúcim summitom v škótskom Glasgowe.

„To, čo je tu v Glasgowe veľmi znepokojujúce, je, že prvý návrh textu klimatického paktu je už teraz výnimočne slabý. Text zvyčajne začína nejakými ambíciami, ktoré sa potom oslabujú,“ povedala výkonná riaditeľka Greenpeace International Jennifer Morganová.

Cieľom zmluvných strán parížskej klimatickej dohody z roku 2015 je udržať nárast globálnej teploty v tomto storočí „výrazne pod“ 2 °C s cieľom obmedziť ho na 1,5 °C. „Aby sme udržali zámer 1,5 stupňa nažive,“ povedala Morganová, do textu rozhodnutia musí byť pridané „vyraďovanie fosílnych palív“ a „krajiny sa budú musieť budúci rok vrátiť, aby dobehli zameškané.“

Nadácia Environmental Justice Foundation so sídlom v Londýne označila návrh textu za „ľúbostný list“ fosílnemu priemyslu, pričom generálny riaditeľ a zakladateľ Steve Trent vo vyhlásení varoval, že „bez vyraďovania fosílnych palív je zámer 1,5 °C skutočne a reálne mŕtvy, pričom si so sebou vezme nespočetné množstvo životov, celé kultúry a celé národy.“

„Vyjednávači majú teraz len päť dní na to, aby zabránili tomu, aby sa táto obranná COP nezvrhla na prejav lásky medzi bohatými národmi globálneho Severu a priemyslom fosílnych palív,“ pokračoval, pričom si povšimol aj novú analýzu o účasti lobistov na konferencii. „Namiesto dobrovoľne volených cieľov, právnych medzier a vzdialených termínov, ktoré sme videli v doteraz oznámených PR útržkoch náčrtu, musí konečný text obsahovať transparentné, merateľné míľniky a jasné, časovo ohraničené ciele.“

„Moja rada vyjednávačom teraz je, aby ste sa nestali obeťou vyhýbavých slov krajín, ktoré sú v područí fosílneho priemyslu, ako je Saudská Arábia, Austrália a Brazília,“ dodal. „Počúvajte hlasy tých, ktorí sú už v prvej línii klimatickej krízy, počúvajte odborníkov, ktorí opakovane tvrdili, že musíme opustiť fosílne palivá.“

Bangladéšsky klimatický aktivista Tonny Nowshin zdôraznil, že „táto kríza je spôsobená človekom“ a „je za to zodpovedné určité, malé percento svetovej populácie“.

„Musíme začať brať na zodpovednosť ropné a uhoľné spoločnosti a musíme ich prinútiť platiť reparácie za svoj zisk,“ tvrdil Nowshin. „Všetko toto utrpenie je na úkor ich zisku.“

Arshak Makichyian, 27-ročný ruský aktivista zúčastňujúci sa COP26, povedal, že „je pre mňa prekvapujúce, že počas všetkých tých rokov, kedy mali svetoví lídri prísť s rozsiahlym riešením klimatických zmien – počas celého môjho života – sa to nepodarilo ani raz.“

Počas pondelkovej tlačovej konferencie Alok Sharma, britský politik slúžiaci ako prezident COP26, ktoré sa konalo v Spojenom kráľovstve, povedal, že „žiadne miesto nie je imúnne voči klimatickým zmenám a práve preto sa musíme spojiť, aby sme tu v Glasgowe dosiahli globálnu dohodu“.

Jednou z priorít COP26, ako sa odráža v návrhu textu a prebiehajúcich diskusiách, je zabezpečiť, aby bohaté krajiny, ktoré vyvolali klimatickú núdzu, poskytli finančnú podporu národom globálneho Juhu, ktoré sú už tak neprimerane zasiahnuté.

(krátené)

Foto: Simon Wicks, The Planner.

Podporte nás.

Pridajte sa prosím k naším podporovateľom, aby sme vám mohli prinášať viac kvalitnej žurnalistiky. Ďakujeme!

Súvisiace články