Stále viac krajín klope na dvere BRICS, čo je znakom toho, že svet potrebuje spravodlivejšie vládnutie ako to, ktoré prezentuje Západ

od Zo sveta

Poznámka redakcie: Nakoľko FB iba selektívne vyberá, o ktorých našich článkoch informuje, privítame vás aj na našom Telegrame – t.me/polemag

 

O alternatíve washingtonského konsenzu hovorí Zhu Tianxiang.

BRICS, zoskupenie veľkých rozvíjajúcich sa ekonomík – Brazília, Rusko, India, Čína a Južná Afrika – sa v poslednej dobe stalo jedným z trendových slov globálnej diskusie. Po tom, čo Irán a Argentína požiadali o vstup do mechanizmu BRICS, Saudská Arábia, Turecko a Egypt tiež plánujú zaklopať na dvere BRICS pre oficiálne členstvo. Ak tento trend o niečom hovorí, je to rastúce čaro sily a hodnôt BRICS, ako aj strata príťažlivosti súčasného globálneho vládnutia, ktorému dominuje Západ. Od vypuknutia rusko-ukrajinského konfliktu sa na globálnej úrovni objavujú krízy. Pomerne veľa krajín, najmä tých na Západe, čelí ochromujúcej inflácii, neudržateľným nákladom na energiu, hroziacej recesii a nedostatku potravín. Krajiny BRICS však v súvislosti s týmito výzvami preukázali oveľa menšiu citlivosť a zraniteľnosť ako USA a európske krajiny. Dôvodom je vlastná sila členov BRICS a posilnená spolupráca v rámci skupiny. Podľa Svetovej banky Rusko vlastní najväčšie svetové zásoby zemného plynu, druhé najväčšie zásoby uhlia a ôsme najväčšie zásoby ropy. Brazília má rozmanité poľnohospodárske produkty a obrovské nerastné bohatstvo. Ich rôzne výhody plus podpora spolupráce BRICS v oblasti zásobovania potravinami a výmeny národných mien spôsobili, že skupina bola menej ovplyvnená globálnymi krízami. Ešte dôležitejšie je, že krajiny BRICS majú vôľu a v rôznej miere aj schopnosť napraviť chyby západného globálneho riadenia. V tejto súvislosti už BRICS spustil sériu inovácií. BRICS je skupina, v ktorej má päť krajín úplne rovnaké postavenie, majú rovnaké práva hovoriť, voliť a rozhodovať. Toto nie je nič podobné ako akákoľvek západná aliancia, kde je vždy dominantná jedna sila, ktorá má najväčšie slovo v bloku, a blok samotný má krištáľovo jasnú agendu – konfrontácia.

Keď sa Západ ozýva proti možnému rozšíreniu BRICS, len ťažko môže skrývať svoju mentalitu studenej vojny. Od summitu BRICS, ktorý sa konal v júni, západné médiá propagujú túto tému pod témou konfrontácie medzi Východom a Západom. Začiatkom tohto mesiaca americký časopis Newsweek uviedol, že keď došlo k „najväčšiemu rozšíreniu NATO za posledné desaťročia, Peking a Moskva sa snažia prijať nových členov svojich vlastných“ blokov, a v článku boli menované najmä BRICS. Koncom júna zverejnil Hill titulok: „Nemoderná skupina G7 by mohla stratiť globálne vedúce postavenie v prospech BRICS.“ Niektorí západní komentátori na Twitteri tiež označujú BRICS za súpera G7 a NATO. Nemôže byť nič úzkoprsejšie ako pozerať sa na BRICS týmto spôsobom. Ako keby niektorí obyvatelia Západu vnímali, že keď sa niektoré krajiny spoja, musia sa spojiť len s cieľom proti niekomu bojovať, rovnako ako to vždy robil Západ. Spolupráca je už dlho jednou z prirodzených potrieb na celom svete, ako aj normálnym stavom v medzinárodných vzťahoch. Prečo zámerne prekrúcať spoluprácu na blokovú konfrontáciu? BRICS jednoducho nemá záujem stať sa ďalšou G7 alebo NATO. Namiesto toho, ako je stanovené v duchu organizácie, menovite „otvorenosť, inkluzívnosť a obojstranne výhodná spolupráca“, BRICS vyzýva na globálnu bezpečnosť a ekonomické riadenie, pričom zdôrazňuje nielen spoluprácu juh-juh, ale aj dialógy medzi juhom a severom. Proti čomu BRICS vystupuje, je mocenská politika, hegemónia, zákon džungle, ktoré v podstate určujú, že v medzinárodnej politike majú slovo len veľké mocnosti a malé krajiny musia byť poslušné alebo dokonca vykorisťované. V tomto kontexte BRICS vyzýva na spravodlivosť, globálnu správu vecí verejných, v ktorej majú rozvojové krajiny svoj náležitý štatút a ich hlasy môžu byť vypočuté. BRICS chce len priniesť rovnováhu v súčasnom globálnom poriadku. Keď Západ porovnáva BRICS s G7 a NATO, prižmúril oči pred skutočnosťou, že G7 sa už dávno stal klubom bohatých krajín a mentalita NATO je stále uväznená v studenej vojne. Kedykoľvek sa G7 v súčasnosti pokúša usporiadať show na diskusiu o rôznych globálnych problémoch, jediné, o čo sa skutočne stará, je zadržiavanie Číny a Ruska. BRICS však obhajuje win-win pre celý svet, teda win-win nielen pre rozvojové krajiny, ale aj pre rozvinuté mocnosti. To je najväčší rozdiel medzi BRICS a západnými blokmi. V minulosti nemali rozvojové krajiny dostatok síl na dosiahnutie tohto cieľa. Teraz nastal správny čas.

Keď Turecko, spojenec NATO, požiada o členstvo v BRICS, odzrkadľuje to, že BRICS, či už ide o jeho potenciál alebo nápady, predstavuje niečo oveľa príťažlivejšie ako pravidlá a príkazy určované USA. Prinajmenšom to signalizuje, že svet potrebuje reformované riadenie, v ktorom nie sú jedinými hlasmi západné hlasy.

 

Celý článok si môžete prečítať na https://www.globaltimes.cn/page/202207/1270661.shtml

 

Podporte nás.

Pridajte sa prosím k naším podporovateľom, aby sme vám mohli prinášať viac kvalitnej žurnalistiky. Ďakujeme!