Útok autoritárskej pravice

od Marek Dobeš

Vo štvrtok bude Národná rada rozhodovať o zbavení poslaneckej imunity lídra opozície. Vyšetrovatelia spadajúci pod rezort vedený nominantom OĽaNO ho primárne obviňujú zo založenia zločineckej skupiny. Slovenská pravicová vláda, za výdatnej podpory korporátnych médií, tak pokračuje v démonizácii svojich politických odporcov.

Podobne ako Orbán v Maďarsku či Kaczynski v Poľsku, aj slovenská pravica rýchlo pochopila, že súčasná spoločenská situácia praje extrémnym riešeniam. V časoch neistoty ľudia preferujú čierno-biele videnie sveta a často miesto aktivity upadajú do letargie a pasívnej agresivity. Slovenská vláda nezvládla pandémiu a už pri jej riešení sa začala uchyľovať k autoritárskym praktikám, keď uprednostnila ekonomické záujmy bohatých pred životmi ľudí, namiesto dialógu a vysvetľovania vydávala vedou nepodložené príkazy, okorenené výrokom Zemanovej z SaS o tom, že dôchodcovia nemusia mať rýchly prístup k očkovaniu, pretože nevytvárajú ekonomickú hodnotu.

Vláda ďalej pokračovala v potláčaní práv zamestnancov, keď v rámci tripartity začala ignorovať odbory. Vláde naklonené médiá odborárov neustále napádajú a snažia sa legitimizovať antisociálne kroky vlády.

Ďalšie autoritárske praktiky nasledovali v rýchlom slede – Kolíkovej pokus o umlčanie protivníkov pomocou zákona o dezinformáciách, Gröhlingova novela vysokoškolského zákona oberajúca vysoké školy o akademické slobody, vládny zákon o blokovaní médií so „škodlivým“ obsahom.

Keďže sa zatiaľ všetky takéto útoky vláde podarili bez toho, aby narazili na nejaký hmatateľný odpor verejnosti, môže si pravica dovoliť pokračovať ďalej. A tak sa dostávame k pokusu kriminalizovať opozíciu. Znova, v európskej pravicovej politike to nie je nič nové. V Británii korporátne médiá démonizujú Corbyna, vo Francúzsku Mélenchona. Samozrejme, SMER nie je taký ľavicový ako oni. A všetci vieme o jeho početných prešľapoch. Ale v súčasnosti je to, či už chceme alebo nie, jediná reálna ľavicová sila na Slovensku.

Vo štvrtok o 16.00 bude pred parlamentom demonštrácia. Ľavica sa bude brániť autoritárskej pravici. Príďte.

Podporte nás.

Pridajte sa prosím k naším podporovateľom, aby sme vám mohli prinášať viac kvalitnej žurnalistiky. Ďakujeme!