Z obrancov sa stávajú agresori

od Marek Dobeš

Štyria mŕtvi civilisti a viacerí zranení. To je bilancia útoku ukrajinskej armády na ruské mesto Belgorod. To, čo bolo doteraz obranou vlastného územia pred inváziou, sa stáva agresiou na civilistov susednej krajiny. Slovenská vláda, ktorá doteraz posielala zbrane na Ukrajinu, sa tak stáva spoluvinníkom agresie.

Jeden z amerických generálov sa nedávno vyjadril, že doterajšie akcie NATO zatiaľ neviedli k eskalácii konfliktu. Zdá sa, že NATO je rozhodnuté konflikt vyhrocovať, až kým sa nedočká silnej reakcie Ruska, čo bude znova podnet na ďalšiu demonštráciu sily zo strany NATO.

Prezident Biden sa nedávno vyjadril, že vojna na Ukrajine je „súťaž medzi Ruskom a EÚ v tom, kto dlhšie vydrží“. Pre USA to nie je nová politická stratégia. V druhej svetovej vojne čakali, až kým sa o priebehu vojny jasnejšie nerozhodne, a až potom sa do svetovej vojny pridali. Dosiahli tak oslabenie Európy, podiel na vojnovej koristi, geopolitický vplyv a prílev mozgov z vojnou ničenej Európy, čo im pomohlo vystriedať Európu v pozícii svetovej veľmoci.

Mnohí doteraz popierajú podiel USA na vojne na Ukrajine a ich spoluzodpovednosť za úmrtia a utrpenie ukrajinských civilistov. Teraz sa rady nevinných civilistov rozširujú o Rusov. Ak si po tomto útoku nepridáte k ukrajinskej zástave na svojom profile aj zástavu ruskú, tak celému svetu ukazujete iba svoje pokrytectvo a túžbu po vojne.

Podporte nás.

Pridajte sa prosím k naším podporovateľom, aby sme vám mohli prinášať viac kvalitnej žurnalistiky. Ďakujeme!