„Žurnalistika nie je zločin“: Schválenie vydania Assangea do USA vyvolalo rozhorčenie

od Jake Johnson

„Vydanie Juliana Assangea, ktorý by čelil obvineniam zo špionáže za zverejňovanie tajných informácií, by vytvorilo nebezpečný precedens a novinári by sa báli vykonávať svoju prácu.“ Prekladáme správu z portálu Common Dreams.

Britský sudca v stredu oficiálne schválil žiadosť vlády USA o vydanie zakladateľa WikiLeaks Juliana Assangea, ktorý čelí obvineniu zo špionáže za zverejnenie tajných materiálov, ktoré odhaľujú vojnové zločiny amerických síl.

Sudcovo nové a všeobecne očakávané procedurálne nariadenie, ktoré je vyvrcholením zdĺhavej právnej bitky, prináša konečné rozhodnutie o vydaní Assangea do rúk britskej ministerky vnútra Priti Patelovej, čím sa vydavateľovi WikiLeaks zmenšujú možnosti bojovať proti jeho premiestneniu do USA — kde by mohol dostať 175-ročný trest odňatia slobody.

Očakáva sa, že Patelová urobí konečné rozhodnutie do 18. mája, po ktorom sa Assange môže pokúsiť odvolať prostredníctvom preskúmania súdneho nariadenia, uviedla v stredu agentúra Reuters. Zatiaľ čo Patelová zvažuje príkaz na vydanie, Assange zostane uväznený v prísne stráženom londýnskom väzení, kde roky chradne za podmienok, ktoré odborníci odsúdili ako mučenie.

Organizácie pre ľudské práva nestrácali čas a hneď naliehali na Patelovú, aby zamietla príkaz na vydanie. Varovali, že ak by stíhanie pokračovalo, ohrozilo by to slobodu tlače na celom svete, keďže obvinenia proti Assangeovi sa snažia potrestať bežnú novinársku prax.

„Zverejňovanie informácií, ktoré sú vo verejnom záujme, je základným kameňom slobody médií,“ povedala Agnes Callamardová, generálna tajomníčka Amnesty International. „Vydanie Juliana Assangea, aby čelil obvineniam zo špionáže za zverejňovanie utajovaných informácií, by vytvorilo nebezpečný precedens a novinári by sa báli vykonávať svoju prácu.“

„Obvinenia proti Assangeovi nemali byť v prvom rade nikdy vznesené. Ešte nie je neskoro, aby americké úrady napravili veci a obvinenia stiahli,“ povedala Callamardová. „Medzitým, vzhľadom na politicky motivovanú povahu prípadu a jeho vážne dôsledky pre slobodu prejavu, by sa Spojené kráľovstvo malo zdržať zastupovania USA v akýchkoľvek ďalších odvolaniach.“

Obvinenia Assangea zo zákona o špionáži pôvodne vzniesla Trumpova administratíva. Napriek prosbám skupín za slobodu tlače a progresívnych lídrov z celého sveta sa Bidenova administratíva rozhodla pokračovať v presadzovaní Assangeovho vydania a stíhania.

Rebecca Vincentová, riaditeľka operácií a kampaní organizácie Reportéri bez hraníc, vo svojom stredajšom vyhlásení zdôraznila, že „nasledujúce štyri týždne sa ukážu ako kľúčové v boji za zablokovanie vydania a zabezpečenie prepustenia Juliana Assangea.“

„Snažíme sa zjednotiť tých, ktorým záleží na žurnalistike a slobode tlače, aby brali vládu Spojeného kráľovstva na zodpovednosť,“ dodala Vincentová. „Minister vnútra musí konať teraz, aby ochránil žurnalistiku a dodržal záväzok Spojeného kráľovstva voči slobode médií tým, že odmietne príkaz na vydanie a prepustí Assangea.“

V januári 2021 britský sudca zamietol žiadosť Trumpovej administratívy o vydanie Assangea do USA, aby čelil obvineniam zo špionáže, s odvolaním sa na hrozné väzenské podmienky v krajine.

Bidenova administratíva sa však proti rozhodnutiu úspešne odvolala a Najvyšší súd Spojeného kráľovstva minulý mesiac zamietol Assangeovu žiadosť o podanie vlastného odvolania.

„Spojené kráľovstvo má povinnosť neposielať žiadnu osobu na miesto, kde je ohrozený jej život alebo bezpečnosť, a vláda sa tejto zodpovednosti nesmie vzdať,“ povedala v stredu Callamardová. „Americké úrady jednoznačne vyhlásili, že zmenia podmienky Assangeovho uväznenia vo federálnom zariadení, kedykoľvek to uznajú za vhodné.“

„Toto priznanie,“ varovala, „vystavuje Juliana Assangea veľkému riziku väzenských podmienok, ktoré by mohli mať za následok nezvratné poškodenie jeho fyzickej a psychickej pohody.“

Foto: Londýnsky protest proti vydaniu Assangea do USA z februára 2020. Zdroj: Steve Eason, Flickr.

Podporte nás.

Pridajte sa prosím k naším podporovateľom, aby sme vám mohli prinášať viac kvalitnej žurnalistiky. Ďakujeme!

Súvisiace články