Prebiehajúci klimatický samit COP27 zatiaľ ukazuje, že s budúcnosťou planéty to nevyzerá dobre. Zvýšenie globálnej teploty o 1,5 stupňa Celzia, ktoré odborníci považujú ešte za relatívne bezpečné, sa ukazuje ako čoraz menej reálne. Kvôli stúpajúcim cenám fosílnych palív sa o 15% zvýšili investície do novej ťažby. USA zarába na frakovaní plynu, čo je technika, ktorá okrem produkcie CO2 zo spaľovania vyťaženého plynu, ešte v rámci ťažby vypúšťa do ovzdušia veľké množstvá najpotentnejšieho skleníkového plynu, metánu.
EÚ kvôli vlastným sankciám odoberá čoraz viac frakovaného plynu z USA. Zároveň umožňuje ďalej využívať uhoľné elektrárne, ktoré sú jednými z najväčších emitentov CO2. USA a európske krajiny zvyšujú vojenské výdavky na úkor zelených investícií a rozvojovej pomoci pre najpostihnutejšie krajiny sveta.
Politické elity žijú v úplne inom svete ako ostatní ľudia. Majú nadštandardné príjmy, ktoré im umožňujú oveľa lepšie zvládať dopady globálneho otepľovania. Ich politická budúcnosť je spojená nie s občanmi, ale so sponzormi, ktorí budú financovať ich politické kampane. Týmito sponzormi sú často fosílne spoločnosti, banky, ktoré financujú nové ťažobné kampane, a ďalšie súčasti fosílneho ekosystému.
K tomuto ekosystému patrí i politický greenwashing – pravicové strany, ktoré si osvojili ekologickú rétoriku, no v skutočnosti ponúkajú iba čiastkové riešenia, ktoré umožňujú systému fungovať ďalej.
A napokon tu máme bežných ľudí, ktorí neveria v ekologické riešenia, pretože sú drahé, a oni už tak či tak žijú na pokraji chudoby. Nemožno sa čudovať tým, ktorí zatracujú ekologické hnutia, pretože elity nemajú záujem financovať zelenú ekonomiku z vreciek majetných, ale snažia sa, aby boli náklady nesené chudobnými, napríklad prostredníctvom rovných environmentálnych daní.
Ľavica by sa mala jasne vyjadrovať smerom k zmene ekonomického systému, ktorý umožňuje takéto zneužívanie našej planéty a aktivizovať bežných ľudí, aby porozumeli, že nie ekologické riešenia, ale elity naviazané na majetných sponzorov sú problémom, ktorý treba riešiť, ak chceme zachovať obývateľnú planétu. Pre všetkých, nielen pre tých, ktorí si budú môcť dovoliť obsadiť posledné obývateľné miesta na Zemi.