Diskusia o tom, kto je v spoločnosti prínosný, kto sa len vezie a priživuje na úsilí a výkone druhých je prirodzenou súčasťou verejného diskurzu.
A iste ste už o tom počuli aj vy. Kým vy makáte za 600 eur v čistom1, iní dostanú na dávkach viac ako polovicu tejto sumy.2 A vás to štve. Ale sú dávky našim hlavným problémom? Faktom je, že milióny a miliardy sa strácajú niekde úplne inde.
Zatiaľ čo mnoho Slovákov trie biedu doma alebo uteká za prácou na Západ, oligarchia si nezaslúžene žije nad pomery. Nielen, že nás mizerne platí a spravidla aj korumpuje spoločnosť, ale ešte sa aj často vyhýba plateniu daní. Pozrime sa, čo hovoria čísla.
Na dávky v hmotnej núdzi a príplatky, ktoré sú vyplácané najchudobnejším na Slovensku ide ročne menej ako stotina všetkých verejných výdavkov. Až dve tretiny poberateľov tejto sumy sú jednotlivci a páry bez detí.
Obr. 1: Rozdelenie poberateľov dávok v hmotnej núdzi (prevzaté z INESS)
Veľkým rodinám z nej ide len necelých 7 %.3 Celkové náklady dávok na okresy s výrazným podielom rómskej populácie sú okrem toho zhruba šesťkrát nižšie než odíde ročne zo Slovenska do daňových rajov. Medzi rokmi 1993 až 2010 to bolo takmer 33 miliárd amerických dolárov.4
Rovnako platí, že o peniaze nás neoberajú len bohatí Slováci. Ročne od nás do zahraničia odchádzajú na ziskoch a príjmoch z majetku zhruba štyri percentá HDP, teda takmer 4 miliardy. eur.5
O
Obr. 2: Odliv ziskov a ďalších príjmov z majetku (červený stĺpec). Zdroj: Piketty.
V minulosti, po otvorení hraníc u nás zahraničný kapitál investoval a dnes si berie svoje späť aj s úrokmi. A z nás sa stala kolónia, ktorá maká na to, aby sa niekto iný mal dobre. Napríklad čistý zisk bánk, ktoré sú najmä v zahraničných rukách, bol v roku 2017 vyše 600 miliónov eur.6
Obr. 3: Trhový podiel zahraničných bánk
Aj keď si teda mnohí z nás myslia, že našim problémom sú údajne neprispôsobiví spoluobčania, v skutočnosti nás o ozajstné, obrovské peniaze oberajú bieli bohatí oligarchovia, domáci aj zahraniční. Pre nich je hnev na tých najchudobnejších užitočný, pretože odvádza pozornosť od nich samých. Keby všetci bohatí naozaj platili dane, alebo keby mali menej majetku, všetci by sme sa mali lepšie. Bieli aj čierni.
Na Slovensku sú podľa odhadov až dve tretiny Rómov dobre integrované do zvyšku spoločnosti. Pracujú či študujú a na rozdiel od mnohých bielych bohatých Slovákov platia dane. Zamyslime sa preto nad tým, kto je tu skutočný príživník! Obráťme náš hnev správnym smerom a požadujme zmenu!