Ľudské práva sú cool … ale len kým nejde o peniaze

od Marek Dobeš

Spoločnosť Starbucks čelí sťažnosti, že vyše 200-krát porušila právo pri pokusoch o potlačenie vzniku odborovej organizácie v Buffale. Vyhrážala sa organizátorom a podnikala široké spektrum aktivít, ktoré ich mali odradiť od vzniku odborov.

Pritom sa Strbucks dlhodobo snaží budovať imidž “progresívnej firmy”. Organizuje semináre, ktoré majú obmedziť rasové predsudky, alebo sa zasadzuje o LGBT rovnosť na pracovisku.

Tento stav presne reflektuje postoj liberálnej pravice k ľudským právam. Je v poriadku podporovať ľudské práva, ale len potiaľ, pokiaľ neohrozujú zisky korporácií. Urobiť jednodňový seminár o rasových predsudkoch, alebo venovať niekoľko tisíc na LGBT kampaň nie je v rozpočte firmy veľká položka a robí to veľa pre imidž spoločnosti. Preto je táto časť ľudských práv korporáciami vrelo podporovaná. Avšak zabezpečiť zamestnancom podmienky,  ktoré by im umožnili dôstojné bývanie, dôstojné vzdelanie pre ich deti, či dostatok času na trávenie s rodinou, to už niečo stojí.

Podobné je to pri korporátnom pohľade na feminizmus. Áno, ženy by mali byť rovnocenné a svojprávne v tom, aby mohli pracovať pre korporáciu. Ale ak už ide o to, aby mali nárok i na výchovu detí, čerpanie dostatočne dlhej materskej dovolenky a neprišli pri tom o kariérny postup, to už nie. To už by od firiem vyžadovalo príliš veľké náklady. Takže sú ženy stále nútené rozhodovať sa medzi časom, ktorý venujú deťom a ktorý venujú korporácii.

Dostávame sa tak k akéjsi ľudskoprávnej obdobe greenwashingu, keď spoločnosti, ktorým v podstate na ľudských právach nezáleží, sa snažia, aspoň v obmedzenej miere, prezentovať ako ich podporovatelia.

Problémom je, keď sa liberálna pravica stáva príťažlivou i pre niektorých “mestských ľavičiarov”. Keď pravicové liberálne prostredie, v ktorom sa pohybujú, im sťažuje vyjadrovať ľavicové názory kritizujúce kapitalizmus, no radi sa s pravicou zhodnú na podskupine ľudských práv, za ktoré treba bojovať. A tak máte bližšie k SaS ako k Socialistom. Je to pohodlnejšie. A neriskujete, že vás nebodaj nepustia do Starbucksu.

Podporte nás.

Pridajte sa prosím k naším podporovateľom, aby sme vám mohli prinášať viac kvalitnej žurnalistiky. Ďakujeme!