Nie, nie sme si všetci rovní

od Marek Dobeš

Poznámka redakcie: Nakoľko FB iba selektívne vyberá, o ktorých našich článkoch informuje, privítame vás aj na našom Telegrame – t.me/polemag

 

Žijeme v ekonomickom systéme, ktorý zvýhodňuje silnejších. Táto nerovnosť je často viditeľná v rôznych aspektoch nášho života a má vážne dôsledky pre tých, ktorí sa nachádzajú na tej znevýhodnenej strane.

 

Štúdie ukazujú, že príjmová nerovnosť sa v posledných desaťročiach dramaticky zvýšila. Podľa správy organizácie Oxfam v roku 2022 patril len 1% najbohatších ľudí na svete k skupine, ktorá vlastní viac ako polovicu svetového bohatstva. Toto ukazuje, že malá skupina jednotlivcov má prístup k väčšine zdrojov a príležitostí, zatiaľ čo väčšina obyvateľov musí bojovať o to, aby prežila z daného príjmu.

 

Ekonomická nerovnosť sa prejavuje aj v oblasti vzdelania. Deti z bohatších rodín majú väčšiu pravdepodobnosť, že získajú kvalitné vzdelanie, ktoré im otvára dvere k lepším pracovným príležitostiam v budúcnosti. Naopak, deti z chudobnejších rodín sa často stretávajú s obmedzeným prístupom k vzdelaniu a majú menšie šance na úspech v živote.

 

V kapitalistickom ekonomickom systéme sú príležitosti nerovnomerne rozdelené. Čoraz viac ľudí je odsúdených na neisté zamestnanie s nízkymi mzdami. Táto nerovnosť príležitostí vedie k ďalšiemu posilňovaniu existujúcej nerovnosti v spoločnosti. Často počujeme o tom, že človek môže zbohatnúť svojou usilovnosťou. Avšak štúdie hovoria, že najlepším prediktorom bohatstva človeka je to, akí bohatí sú jeho rodičia.

 

Tieto nerovnosti sa premietajú i do klimatickej a potravinovej nespravodlivosti. Ľudia, ktorí majú menej peňazí, si nemôžu dovoliť odísť z miest, v ktorých panuje sucho či extrémne horúčavy. Mnohí ľudia, ktorí pracujú v agrosektore, majú extrémne nízke mzdy, pričom nadnárodné spoločnosti, ktoré produkujú a distribuujú potraviny, majú, aj na ich úkor, vysoké zisky.

 

Saša Uhlová uvádza sériu príkladov toho, v akých ťažkých podmienkach dnes ľudia pracujú. Takéto skúsenosti nie sú, žiaľ, výnimočné a môžu stretnúť každého z nás. Je preto čas sa zamyslieť nad tým, či je naozaj reálny obraz demokratického sveta, kde má človek kontrolu nad vlastnou budúcnosťou, ktorý sa nám médiá vlastnené bohatými snažia podsúvať.

 

 

Podporte nás.

Pridajte sa prosím k naším podporovateľom, aby sme vám mohli prinášať viac kvalitnej žurnalistiky. Ďakujeme!