Stopercentná náhrada čistého príjmu zamestnancov počas PN a OČR platí vo väčšine krajín západnej Európy.
Jednou zo základných podmienok zvládnutia akejkoľvek vírusovej pandémie alebo nákazy je dôsledná karanténa chorých a tých, čo sú z nákazy podozriví.
No okrem toho, že sa dodržiavanie domácej karantény takmer vôbec nekontroluje a do marca 2021 mali pozitívni dokonca výnimku z karantény pri návšteve obchodu, máme na Slovensku dlhodobejší problém: nízku náhradu mzdy počas práceneschopnosti (PN) a ošetrenia člena rodiny (OČR).
Podľa súčasného zákona prvých desať dní PN platí zamestnávateľ (tri dni 25 percent a sedem dní 55 percent vymeriavacieho základu), následne vypláca náhradu príjmu Sociálna poisťovňa maximálne do jedného roka vo výške 55 percent vymeriavacieho základu.
Pri OČR vypláca náhradu mzdy v dĺžke desať dní Sociálna poisťovňa (55 percent vymeriavacieho základu).
Na konci roka 2020 Sociálna poisťovňa zaviedla príplatok k pandemickej PN pre tých zamestnancov, ktorí sa nakazia v práci.
Po vypuknutí pandémie zaviedla Sociálna poisťovňa pandemickú PN a OČR, ktorú od prvého dňa hradí vo výške 55 percent vymeriavacieho základu a v prípade OČR predĺžili vyplácanie náhrady z desiatich dní na čas potrebný, keď sú zatvorené školy a predškolské zariadenia.
Na konci roka 2020 sociálna poisťovňa zaviedla aj príplatok k pandemickej PN pre tých zamestnancov, ktorí sa nakazia v práci tak, aby dostávali sto percent čistého príjmu. Tento príplatok však dostanú len tí zamestnanci, ktorých zamestnávateľ potvrdí, že sa nakazili v práci.
Tieto potvrdenia možno vydávajú zdravotnícke a sociálne zariadenia, ale zamestnancom priemyslu a otvorených obchodov toto zamestnávatelia odmietajú potvrdzovať.
A presne v tejto oblasti máme najväčší problém. Množstvo zamestnancov, ktorí mali blízky kontakt s nakazeným, nejde z existenčných dôvodov do karantény, pretože do karantény musí ísť celá rodina a strata príjmu dvojice živiteľov alebo samoživiteľa rodiny býva neprekonateľným problémom.
Namiesto odchodu do karantény volia títo zamestnanci AG testovanie, ktoré má zásadnú nevýhodu – vysokú mieru falošnej negativity. Čo spôsobuje ďalšie šírenie ochorenia zamestnancami.
Tento problém pripustil v rozhovore aj minister práce Milan Krajniak, no na otázku novinárky, čo s tým, sa vyjadril, že by to bolo drahé a „niektorí by to mohli zneužívať“.
Ako to funguje v zahraničí? Stopercentná náhrada čistého príjmu zamestnancov počas PN a OČR platí vo väčšine krajín západnej Európy a okrem toho, že ochraňujú zamestnancov proti strate príjmu, chránia aj spoločnosť tým, že motivujú zamestnancov liečiť sa, a nie namiesto liečby chodiť do práce hoci len s chrípkou.
Mimochodom, pripomíname, že tieto podmienky platia v uvedených štátoch dlhodobo, a nie len počas súčasnej pandémie.
Komentár pôvodne vyšiel v denníku SME.