Hej, hej, USA! Koľko bômb si dnes zhodila?

od Medea Benjamin

Americká armáda a spojenecké vzdušné sily zhodili za posledných 20 rokov viac ako 337 000 bômb a rakiet na iné krajiny. To je v priemere 46 denne počas dvoch desaťročí. Dosť. Prinášame preklad článku Medey Benjaminovej a Nicolasa J.S. Daviesa, ktorý vyšiel 10.1.2022 na stránkach Common Dreams.

Pentagon konečne zverejnil svoj prvý súhrn operácií vzdušných síl od Bidenovho nástupu do prezidentského úradu takmer pred rokom. Tieto mesačné správy sa zverejňujú od roku 2007, aby dokumentovali počet bômb a rakiet zhodených leteckými silami pod vedením USA v Afganistane, Iraku a Sýrii od roku 2004. Prezident Trump ich však po februári 2020 prestal zverejňovať, čím zahalil pokračujúce americké bombardovanie do rúška tajomstva.

Za posledných 20 rokov, ako je zdokumentované v tabuľke tu, americké a spojenecké vzdušné sily zhodili viac ako 337 000 bômb a rakiet na iné krajiny. To je v priemere 46 útokov denne počas 20 rokov. Toto nekonečné bombardovanie bolo nielen smrteľné a zničujúce pre svoje obete, ale všeobecne sa uznáva, že vážne podkopáva medzinárodný mier a bezpečnosť a znižuje postavenie Ameriky vo svete.

Americkej vláde a politickému establišmentu sa pozoruhodne darilo udržiavať americkú verejnosť v nevedomosti o strašných dôsledkoch týchto dlhodobých kampaní hromadného ničenia, čo im vďaka domácej politickej rétorike umožnilo zachovať ilúziu amerického militarizmu ako sily dobra vo svete.

Teraz, v dobe, kedy sledujeme prevzatie moci Talibanom v Afganistane, znásobili svoje snahy predať tento protirečivý príbeh americkej verejnosti, aby znovu rozpútali niekdajšiu studenú vojnu s Ruskom a Čínou, čím dramaticky a predvídateľne zvýšili riziko jadrovej vojny.

Nové údaje Airpower Summary odhaľujú, že Spojené štáty od februára 2020 zhodili ďalších 3 246 bômb a rakiet na Afganistan, Irak a Sýriu (2 068 za Trumpa a 1 178 za Bidena).

Dobrou správou je, že americké bombardovanie týchto 3 krajín sa výrazne znížilo z viac ako 12 000 bômb a rakiet, ktoré na ne zhodili v roku 2019. V skutočnosti, od stiahnutia amerických okupačných síl z Afganistanu v auguste americká armáda oficiálne nevykonala žiadne letecké útoky a zhodili len 13 bômb alebo rakiet na Irak a Sýriu – hoci to nevylučuje ďalšie nenahlásené útoky síl pod velením alebo kontrolou CIA.

Prezidenti Trump a Biden si zaslúžia uznanie za uvedomenie, že nekonečné bombardovanie a okupácia nemôžu priniesť víťazstvo v Afganistane. Rýchlosť, s akou vláda dosadená Spojenými štátmi padla do rúk Talibanu, keď sa sťahovanie USA začalo, potvrdilo, že 20 rokov nepriateľskej vojenskej okupácie, leteckého bombardovania a podpory skorumpovaných vlád nakoniec poslúžili len na to, aby zahnali vojnou unavených ľudí z Afganistanu naspäť do rúk vlády Talibanu.

Bidenovo bezcitné rozhodnutie nasledovať 20 rokov koloniálnej okupácie a leteckého bombardovania Afganistanu rovnakým druhom krutého ekonomického obliehania, aké Spojené štáty uvalili na Kubu, Irán, Severnú Kóreu a Venezuelu, môže Ameriku v očiach sveta len ďalej zdiskreditovať.

Za týchto 20 rokov nezmyselného ničenia nenesieme žiadnu zodpovednosť. Dokonca aj po zverejnení Airpower Summaries, hrozivá realita amerických bombardovacích vojen a masových strát na životoch, ktoré spôsobili, zostávajú pred americkým ľudom do značnej miery skryté.

O koľkých z 3 246 útokov zdokumentovaných v súhrne Airpower Summary od februára 2020 ste vedeli, než ste si prečítali tento článok? Pravdepodobne ste počuli o útoku bezpilotných lietadiel, ktorý zabil 10 afganských civilistov v Kábule v auguste 2021. Ale čo ďalších 3 245 bômb a rakiet? Koho zabili alebo zmrzačili a koho domy zničili?

Odhalenie dôsledkov amerických leteckých útokov z decembra 2021 v New York Times, ktoré je výsledkom päťročného vyšetrovania, bolo ohromujúce nielen pre vysoké civilné obete a vojenské lži, ktoré odhalilo, ale aj preto, že odhalilo, ako málo investigatívnych správ americké médiá priniesli o dvoch desaťročiach vojny.

V automatických, na diaľku riadených vzdušných vojnách Ameriky je dokonca aj ten najpriamejšie a najužšie zapojený americký vojenský personál chránený pred ľudským kontaktom s ľuďmi, ktorých životy ničia, zatiaľ čo pre väčšinu americkej verejnosti je to, ako keby sa státisíce týchto smrtiacich výbuchov nikdy ani nestal.

Takže verejná neznalosť 99% amerických leteckých útokov a ich následkov nie je výsledkom verejnej apatie, ale premyslených rozhodnutí americkej armády, politikov oboch politických strán a korporátnych médií, aby verejnosť ostala v nevedomosti. Do značnej miery nepozorované, 21-mesačné zrušenie mesačných súhrnov operácií vzdušných síl je toho len posledným príkladom.

Neschopnosť americkej vlády, politikov a korporátnych médií úprimne informovať a vzdelávať americkú verejnosť o systematickom hromadnom ničení, ktoré spôsobili ozbrojené sily našej krajiny, umožnilo, aby tento masaker pokračoval do značnej miery nepozorovane a nekontrolovane už 20 rokov.

Zanechalo nás tiež zúfalo zraniteľnými voči obnovaniu zastaralého, manichejského príbehu o studenej vojne, ktorý si narába na ešte väčšiu katastrofu. V tomto zrkadlovom príbehu sa krajina, ktorá v skutočnosti bombarduje mestá na trosky a vedie vojny, ktoré zabíjajú milióny ľudí, prezentuje ako svetová dobre to mysliaca sila dobra. Následne vykresľuje krajiny ako Čína, Rusko a Irán, ktoré pochopiteľne posilnili svoju obranu, aby odradili Spojené štáty od útoku na ne, ako hrozbu pre americký ľud a svetový mier.

Rozhovory na najvyššej úrovni medzi Spojenými štátmi a Ruskom, ktoré sa začínajú 10. januára v Ženeve, sú kritickou príležitosťou, možno aj poslednou šancou na zvládnutie eskalácie súčasnej studenej vojny skôr, ako sa rozpad vzťahov medzi Východom a Západom stane nezvratným alebo sa vyvinie do vojenského konfliktu.

Ak sa máme dostať z tohto bahna militarizmu a vyhnúť sa riziku apokalyptickej vojny s Ruskom alebo Čínou, americká verejnosť musí spochybniť protirečivý príbeh studenej vojny, ktorý nám servírujú americkí vojenskí a civilní lídri, aby ospravedlnili svoje neustále rastúce investície do jadrových zbraní a americkej vojnovej mašinérie.

(krátené)

Zdroj foto: Flickr.

Podporte nás.

Pridajte sa prosím k naším podporovateľom, aby sme vám mohli prinášať viac kvalitnej žurnalistiky. Ďakujeme!

Súvisiace články