V dnešnom prehľade sa pozrieme na životné prostredie, humanitárnu pomoc a diétne limonády.
REDD-Monitor venujúci sa monitorovaniu schémy REDD (Znižovanie emisií z odlesňovania a degradácie lesov) priniesol článok, poľa ktorého je tzv. Nástroj partnerstva pre lesný uhlík ekonomicky najmenej efektívnym nástrojom na záchranu stromov. Diabol sa nachádza v detailoch, v tomto prípade na získanie podpory stačí ukázať, že vláda je pripravená na aplikovanie schém, čo znamená, že vykonala seba-evaluáciu – rozumej prijala vágne politické záväzky, alebo došlo k stretnutiu pár úradníkov.
Ak by mali najväčšie priemyselné sektory platiť za škody na životnom prostredí, ktoré reálne spôsobujú, prišli by o všetky svoje zisky a dostali by sa do straty. Museli by totiž do svojho účtovníctva zarátať aj tzv. neohodnotený prírodný kapitál, ktorý celkovo činí až 7,3 bilióna dolárov. Technický termín externality tak jednoducho nestačí na pokrytie problémov životného prostredia, pretože ak by bol braný vážne, celé priemyselné sektory by zbankrotovali.
Nad problémami životného prostredia sa však len nezúfa, ale sa aj proti nim bojuje. El Salvador sa stal prvou krajinou, ktorá zakázala ťažbu kovov. Dôvodom je znečistenie vody, ktoré táto ťažba spôsobuje a ktoré v prípade povrchovej vody dosiahlo v El Salvadore až 90 %.
Boj v oblasti detského otroctva je podobne problematický, ako záchrana lesov. V tomto prípade mimovládky a medzinárodné organizácie zachraňujú deti, ktoré nechcú byť zachránené, ale odišli od svojich rodičov za vidinou lepšieho zárobku dobrovoľne. Nuž, úplne dobrovoľne to nie je. Nútia ich k tomu chudoba, ale neplatí, že sa tak deje vďaka násiliu otrokárov. Títo malí ekonomickí migranti nepotrebujú zachraňovať, len potrebujú peniaze ako každý v kapitalistickom systéme.
Práca najchudobnejších sa nevzpiera iba očakávaniam dobroprajných záchrancov zo Západu, ale aj ekonomickým poučkám. Podľa nich by fabriky v chudobných krajinách mali viesť k nárastu miezd a mali by byť pre chudobných lepšou alternatívou než iné formy práce. Ešte horšie ako byť vykorisťovaný kapitálom je totižto nebyť vykorisťovaný vôbec. Výskum z Etiópie však ukazuje, že tí, čo sa zamestnajú v továrňach sa čoskoro vrátia späť, napríklad do poľnohospodárstva. Podmienky sú jednoducho príliš zlé, či už ide o platy, alebo bezpečnosť práce.
A na záver niekoľko dôvodov pre ktoré by ste nemali piť sladké limonády bez cukru ako napríklad diétnu kolu. Sladidlo aspartam spôsobuje bolesti hlavy, úzkosť a nespavosť. Potkany, ktoré pili sladké nápoje bez cukru mali poškodené bunky a nervové zakončenia v malom mozgu, ktorý je zodpovedný za motoriku. Sladidlo tiež spôsobuje zhoršenú schopnosť rozoznávať iné chute a zároveň platí, že tí, čo pijú takéto nápoje priberajú na váhe, majú krehkejšie kosti a rýchlejšie sa opijú. Takže radšej ako vodu s aspartamom si dajte vodu bez cukru. A môžete si k tomu pozrieť príbeh o balenej vode.
Foto: ilustrařčné. Zdroj: flickr. Autor: Labour Youth