A čo bude dnes?

od Ivana Komanická

Dnes nehovoríme o spravodlivosti. Žiadame ju.

Slepo o ňu žiadame. Žiadame, aby bola zaistená, bez podozrenia.

Sila spravodlivosti spočíva v tom, že ju musíme vymáhať.

Prirodzený súcit, aj zatiaľ slabý hlas spravodlivosti. Musíme im dať náplň, ktorá ich vymaňuje z prostej sentimentality.

Pretože nie je pravda, že nebytie človeka je čímsi hroznejším než (bezpodmienečne holé) ešte-ne-bytie spravodlivého človeka. (Walter Benjamin). Človek nie je totožný s holým ľudským životom.

Aký paradox, že si toto musíme znova opakovať v situácii, v ktorej sa parlament chystal aplikovať niektoré z dôsledkov tohto prístupu na zvierací život.

V situácii nového druhu násilia, obraz ktorého nám zostáva ukrytý. Tento obraz bol vytvorený s cieľom byť obrazom, archaickým divadlom násilia, ktoré zasahuje našu imagináciu.

Ak nastoľujeme politické obsahy, hovoríme, že to, čo sa stalo, nie je obyčajný zločin.

Séria politických aktov, násilností a nespravodlivosti potvrdzuje, že slovami Waltera Benjamina, povaha veľkého zločinu spočíva v tom, že popiera zákon a tým obnažuje samo násilie právneho rádu, ako je stanovený zákonom, právnymi autoritami a legitímnymi autoritami štátu.

A že štát ako právo sa neobáva zločinu, aj keby bol vo veľkom meradle ako je mafia alebo obchod s drogami. Štát má strach zo zakladajúceho násilia, takého, ktoré je schopné premeniť právne normy. (J.Derrida)

Text bol napísaný pre galériu Tabačka v Košiciach počas prvých protestov.

Foto: ilustračné. Zdroj: flickr. Autor: Pieter Bruegel starší, Pád anjelov, 1526

Podporte nás.

Pridajte sa prosím k naším podporovateľom, aby sme vám mohli prinášať viac kvalitnej žurnalistiky. Ďakujeme!

Súvisiace články