Ako vypli Pole

od Marek Dobeš

Asi ste si všimli, že Pole malo pred pár dňami ,,technický” výpadok. Dôvodom bolo, že poskytovateľ hostingu Pole bez predchádzajúceho varovania vypol a následne poslal stručný mail, že sa tak rozhodol preto, lebo považuje Pole za proruský časopis. A že o tom nebude diskutovať a ani ďalej s Poľom nijako komunikovať.

Na prevádzku časopisu to malo čiastočný dopad, okrem finančných nákladov aj zvýšené pracovné nasadenie viacerých osôb, pracujúcich bez honoráru. Dôležité však je sa zamyslieť nad tým, čo takýto počin reprezentuje. Súčasná vláda a korporátne médiá vytvorili v spoločnosti hystériu, ktorá nie je namierená ani tak proti vojne, ale slúži ako ventil pre všetku nenávisť, ktorú si pravicová časť spoločnosti nazbierala voči ľuďom s iným názorom. Sledujeme minimum racionálnych diskusií, ale pravica dostala licenciu na to, útočiť na každého, kto má iný názor. Svoju nenávisť môžu skrývať pod rúško bojovníkov za demokraciu.

Ľuďom, ktorí boli nastavení proti každému, kto nepropaguje proamerický naratív, dala vojna príležitosť na ventilovanie svojich frustrácií. Majú vytvorené ideálne podmienky, keď Slovensko nie je vo vojne, no oni sa môžu pred televíznou obrazovkou s vreckom čipsov cítiť ako na fronte. Využívajú každú drobnú moc, ktorú majú, aby spôsobili aspoň drobné nepríjemnosti tým ,,iným”. Neváhajú obetovať svoje osobné vzťahy či profesionálnu reputáciu, len aby sa zviezli na vlne nenávisti, ktorá nepomáha nikomu, iba im.

A nemýľme sa. Ľavica je vždy na strane mieru. Ťažko sa môže označiť za ľavičiara niekto, kto zneužíva svoju moc proti iným. Kto vyzýva k násiliu, alebo násilie obhajuje. A tu nehovorím iba o tankoch, ktoré ničia mestá, ale i o facebookových výzvach na násilie, o volaní po viac zbraniach, či snahe zatvárať ústa svojim názorovým oponentom.

Takže všetci Slavomírovia Hitkovia a ďalší bojovníci za demokraciu len pre vyvolených – je prirodzené, že ste frustrovaní, je v poriadku, že sa bojíte. To je dnes veľa ľudí. Ale svojimi činmi iba robíte reklamu diktátorovi, ktorého si nosíte vo svojom vnútri.

Zdroj foto: Between Carpools.

Podporte nás.

Pridajte sa prosím k naším podporovateľom, aby sme vám mohli prinášať viac kvalitnej žurnalistiky. Ďakujeme!

Súvisiace články