Barbora Holubová: Ponúkaným riešením je len dostať ženy na platený trh práce (rozhovor)

od Ján Košč

V rámci predstavenia chystanej publikácie „K problematike chudoby a sociálnej neistoty na Slovensku v 21. storočí“ vám prinášame tématické rozhovory s autormi a editormi. Vyspovedali sme spoluautorku publikácie, sociologičku a výskumníčku Stredoeurópskeho inštitútu pre výskum práce (CELSI), Barboru Holubovú. Kniha vyjde v decembri 2021.

___

Súhlasíte s tvrdením, že na Slovensku máme veľký sociálny štát?

Veľkosť sociálneho štátu meraná podľa čoho? Výšky vynaložených dávok, počet poberateľov sociálnych dávok alebo akých iných kritérií? A čo je už veľký a čo ešte nie? A s kým sa porovnávame, s EU priemerom alebo s Ugandou? Skôr ako o veľkosti by som hovorila o jeho účinnosti v predchádzaní  chudobe. Vzhľadom na počet ľudí v riziku chudoby a sociálnom vylúčení by sme o účinnosti sociálneho štátu mohli pochybovať.

Ak povieme, že ideme dávať  zdarma byty bezdomovcom, väzňom, alebo obyvateľom vylúčených komunít, tak sa zväčša zdvihne vlna odporu verejnosti, ale aj politikov. Čo je podľa Vás príčinou takéhoto stavu verejnej debaty?

Jedným z dôvodov môže byť to, že veľká časť obyvateľov žije tiež v nevyhovujúcich bytových podmienkach, alebo sa kvôli bývaniu zadlžili a splácajú hypotéky z nízkych príjmov. Nedostupnosť slušného bývania alebo finančná náročnosť bývania pre tých, ktorí bývanie už majú, sa vzťahuje na pomerne veľkú skupinu ľudí. Pre nich bude dávanie bytov zdarma vnímané ako nespravodlivosť.

Na Slovensku máme rekordnú nerovnosť medzi mužmi a ženami a rovnako rekordnú regionálnu nerovnosť. Ako sa pozeráte na tieto fakty?

Nerovnosť medzi mužmi a ženami je, okrem iného, spôsobená štrukturálnym nastavením trhu práce, kde sa rodičovské práva a starostlivosť o najbližších nevníma rovnako ako hodnota, ktorá má svoju monetárnu hodnotu. Navyše sa rodová nerovnosť často zužuje na rodové príjmové rozdiely a nerovnosť medzi mužmi a ženami sa nevníma ako komplexný problém. Najčastejším ponúkaným riešením je len dostať ženy – matky čo najrýchlejšie späť na platený trh práce. Sociálnym službám rôzneho druhu, ktoré ženy, ale aj muži, potrebujú, sa už toľko pozornosti nevenuje.

Ďalšie videorozhovory

Podcasty:

Anchor
Podbean

KOŠČ, J. – RUMAN, J. (eds.): K problematike chudoby a sociálnej neistoty na Slovensku v 21. storočí. Bratislava: Pracujúca chudoba, 2021. (pripravované)

Autor videorozhovorov: Julián Bosák
Fotografie: Tomáš Halász (obálka knihy) a Dorota Holubová

Podporte nás.

Pridajte sa prosím k naším podporovateľom, aby sme vám mohli prinášať viac kvalitnej žurnalistiky. Ďakujeme!

Súvisiace články