Bude Boh opäť na strane vojny?

od Peter Takáč

Uznanie Jeruzalema za hlavné mesta Izraela považuje Donald Trump za „nič iné ako uznanie reality“. Ako sa túto realitu podarilo vybudovať?

Izrael chcel z Jeruzalemu spraviť svoje hlavné mesto už po vyhlásení nezávislosti v roku 1948. USA štát síce uznali, no nie hlavné mesto, keďže jeho východnú časť kontrolovalo Jordánsko. Izrael získal kontrolu nad celým mestom po šesťdňovej vojne v roku 1967, čo administratíva USA, vrátane vtedajšieho prezidenta Lyndona Johnsona, odsúdila a vyhlásila, že nedôjde k žiadnemu nadobudnutiu územia na základe sily. Nasledujúce administratívy potvrdili, že konečný stav mesta bude stanovený až na základe mierových vyjednávaní.

Za účelom dosiahnutia spravodlivého a trvajúceho mieru v regióne bola Bezpečnostnou radou OSN schválená rezolúcia 242, na základe ktorej mal Izrael stiahnuť ozbrojené sily z okupovaných území a ukončiť svoje nároky na ne. Nikdy tak však neurobil a namiesto dodržania status quo rozširoval židovskú suverenitu až po Západný breh Jordánu a východný Jeruzalem.

Palestínska strana od Spojených štátov ako globálnej superveľmoci očakávala, že zabezpečí nezávislosť mierových procesov medzi oboma stranami. Táto viera sa však prakticky nepotvrdila. V časoch ich začatia v roku 1993 bolo na západnom brehu 200 000 izraelských osadníkov, dnes ich je 600 000. Prebiehajúce rozhovory umožnili Izraelu naďalej sa podieľať na koloniálnom rozmachu a zaberaní pôdy, a to aj prostredníctvom stavby múru, ktorý fakticky skonfiškoval 13% Západného brehu. K tomuto záveru dospel aj medzinárodný súd v Haagu, podľa ktorého nešlo o bezpečnostné opatrenie, ale prostriedok zaberania pôdy a súčasne porušenie medzinárodného práva.

Okrem toho Izrael od prijatia rezolúcie 242 zrušil bydlisko 14 000 palestínskym obyvateľom mesta. Ak by nedošlo k tejto politike, podľa prirodzeného prírastku 3% ročne by bola celková populácia ako pásma Gazy, tak západného brehu (vrátane Jeruzalemu) o 10% väčšia. Mnohí z tých, ktorým bolo kvôli zrušeniu bydliska izraelskou vládou zabránené vrátiť sa domov boli študenti, či mladí odborníci pracujúci v zahraničí. Prečíslovanie palestínskych obyvateľov a vytváranie židovskej majority sa stalo oficiálnou politikou štátu, aj vďaka ďalšiemu nezákonnému osídľovaniu, búraniu domov, či obmedzovaniu výstavby v meste.

Vo svetle týchto faktov môže Trumpovo uznanie Jeruzalemu za hlavné mesto židovského Izraela vyzerať ako púhe potvrdenie toho, čo bolo dlho zjavné – USA nie sú nezávislým pozorovateľom konfliktu. Prezident Trump však týmto aktom zároveň symbolicky uznal a pripustil pripojenie okupovaného územia inej krajiny silou, čo je považované za vojnový zločin.

Izrael sa na základe neho môže cítiť povzbudený k prevzatiu posvätných miest islamu v meste (ako sa o to pokúšal pri mešite al-Aksá, kde však narazil na nenásilnú občiansku neposlušnosť). Je ale tiež možné, že v snahe upokojenia spojencov v regióne prisľúbi dodržiavanie náboženských práv. Palestínčania sa však okrem nich dožadujú aj základného práva pohybu, práva mať rodinu, dôstojnosť, prácu, či vzdelanie. A to je v štáte, ktorý sa chce definovať ako židovský (čo je podobné tomu, akoby sa Spojené štáty definovali ako belošské) predsa len ťažké. Obyvateľstvo Izraela totiž tvorí aj 25% moslimských Palestínčanov a kresťanov, preto by mal ostať multietnický.

Taká napokon bola aj doterajšia politika USA, ktorá sa opierala o premisu, že Jeruzalem je príliš nestabilný na to, aby bol hlavným mestom prípadného Palestínskeho alebo Izraelského štátu. Podľa svetovej tlače Spojené štáty týmto krokom ďalej poškodzujú svoju reputáciu a ich postavenie v svetovej politike naďalej upadá. Palestínčania by sa preto v svojich snahách o zrovnoprávnenie, či v rámci jednotného Izraela alebo dvoch štátov, mohli obrátiť na štáty BRICS. Napokon už v 70-tych rokoch stálo palestínske vedenie v popredí aliancie Tretieho sveta medzi krajinami globálneho Juhu, ktoré by odporovalo koloniálnej expanzii.

Než k tomu dôjde, ostáva nám len spolu s Johnom Lennonom a Yoko Ono zaželať všetkým národom „Šťastné Vianoce, vojna skončila! Ak chcete…“

Článok vyšiel v denníku Pravda.

Foto zdroj: jewishbreakingnews.com

Podporte nás.

Pridajte sa prosím k naším podporovateľom, aby sme vám mohli prinášať viac kvalitnej žurnalistiky. Ďakujeme!