Je čas na ofenzívu pracujúcich!

od Igor Bystrický

Nestáva sa tak často, že trendy vo vývoji ekonomiky na Slovensku nahrávajú zamestnancom. Preto je potrebné situáciu, ktorá nastala náležite využiť.

Ekonomické vyhliadky

Nezamestnanosť na Slovensku klesá, viaceré sektory pociťujú nedostatok zamestnancov a otvorene sa hovorí o nutnosti zabezpečiť jednoduchšie zamestnávanie ľudí zo zahraničia. Aj vyhliadky do budúceho roka sú pozitívne. Vláda vidí riešenie situácie s nedostatkom kvalifikovanej pracovnej sily v zmene štruktúry školstva miesto toho, aby sa skutočne zaoberala zvýšením hlboko poddimenzovaných platov. Keď sa napríklad pozrieme na štátny a verejný sektor po kolektívnom vyjednávaní a zvýšenie o 4% od 1.1. 2017 pri 3% raste reálnych miezd neznejú premiérove reči o zvyšovaní platov veľmi presvedčivo. Samozrejme, existujú veľké regionálne rozdiely a taktiež rozdiely na základe jednotlivých odvetví. Podobná situácia tu bola naposledy ešte pred vypuknutím ekonomickej krízy v roku 2008. Veľmi rýchlo sa však zvrtla. Počas obdobia prepúšťania a neistoty, ktoré nasledovalo, sa mnohí zamestnanci radšej uskromnili s nižšou mzdou a horšími pracovnými podmienkami. Teraz je však čas, aby rozprestreli svoje krídla.

Za lepšie podmienky

Momentálne vychýlenie kyvadla smerom k „práci“ treba náležite využiť a dožadovať sa zlepšenia mzdových a pracovných podmienok. Špeciálne to platí v sektoroch s nedostatkom pracovných síl (IT, priemysel, niektoré služby…) prípadne v regiónoch s nízkou nezamestnanosťou. Tento boj môže mať rôzne podoby. Stupňovaný učiteľský štrajk bol bojom malej menšiny prevažne bratislavských učiteliek v mene prospechu pre všetkých s mnohými pozitívnymi externalitami. Ich príjmy sú v porovnaní s priemerom v kraji najnižšie, ich možnosť nájsť si inú prácu najvyššia. Nesadli na lep politikov, ktorí chceli svojimi návrhmi postaviť proti sebe jednotlivé regióny či vekové skupiny a viedli univerzálny boj s rovnostárskymi požiadavkami. Objavujú sa ďalšie aktivity angažujúce sa za vyššie mzdy na jednotlivých pracoviskách aj všeobecne. Vzhľadom na to, že veľká časť zamestnancov v kľúčových odvetviach je reprezentovaná odbormi (KOZ), o ktorých autenticite možno oprávnene pochybovať je potrebné vyvinúť autonómnu aktivitu. Je možné založiť nezávislú odborovú organizáciu, prípadne sa organizovať aj bez odborov – na báze medziľudských vzťahov a spoločných záujmov. Nemusí ísť len o zvýšenie miezd ale aj o bezpečnosť pri práci, sociálne benefity, prijatie ďalších zamestnancov pokiaľ je rozsah práce neprimeraný, odmietnutie nadštandardnej práce bez adekvátneho ohodnotenia atď., záleží od špecifík každého pracoviska a potrieb každého zamestnanca.

Solidarita

Napriek najrozličnejším reakčným a identitárnym tendenciám, ktoré sa rozmáhajú nielen v slovenskej spoločnosti je potrebné uvedomiť si, že je to predovšetkým postavenie v ekonomickom systéme, ktoré ovplyvňuje našu každodennú realitu. Nebudem sa venovať teoretickým otázkam vzťahujúcich sa ku kategórii triedy a solidarity a preskočím rovno k ich možnej realizácii v praxi. Ak patríte k ľuďom so špecifickou kvalifikáciou a viete, že nebudete mať problém uplatniť sa na trhu práce – zabojujte na svojom pracovisku, optimálne v prospech všetkých zamestnancov. Pokiaľ zvažujete zmenu zamestnania resp. pracujete v kolektíve, kde sú iní zamestnanci v horšom postavení ako vy (staršie vekové skupiny, ženy s deťmi, ľudia zaťažení úvermi atď.) je to o dôvod navyše. Každý výdobytok získaný pre pracujúcich sa bude zamestnávateľovi len veľmi ťažko anulovať.

Vzhľadom na to, že nikto presne nevie, ako sa bude otvorená a špecifická slovenská ekonomika dlhodobo vyvíjať je potrebné tieto šance využiť. Ďalšie sa totiž nemusia tak skoro opakovať.

Autor: Igor Bystrický

Foto zdroj: Flickr.com. Autor: ahmad al homaid

Podporte nás.

Pridajte sa prosím k naším podporovateľom, aby sme vám mohli prinášať viac kvalitnej žurnalistiky. Ďakujeme!