Európske inštitúcie a veľké štáty EU vyvíjajú čoraz väčší tlak na zrušenie práva veta v EU. Právo veta zaručuje i malým štátom, aby mohli povedať „nie“ návrhom väčšiny, ktoré ich poškodzujú. Samozrejme, toto sa elitám EÚ nepáči a postupne sa snažia zvyšovať svoju moc odbúravaním práv členských štátov.
V niečom je to prirodzený proces, elity sa snažia uzurpovať si moc od bežných ľudí. V prípade EU sa argumentuje tým, že jednohlasné hlasovanie je málo pružné. Že síce možno je demokratickejšie, ale ohrozuje konkurencieschopnosť EÚ vo svetovom meradle. Ak by sa zrušilo právo veta národných štátov, znamenalo by to, že napr. občania na Slovensku nemajú prakticky žiadnu možnosť ovplyvniť politiku EÚ. Pretože ich zástupcovia v EÚ majú tak malý vplyv, že nemajú šancu nič podstatné presadiť.
Môžeme už len čakať, kedy sa o niečo podobné pokúsi i NATO. Inštitúcia, ktorá je len predĺženou rukou amerického zbrojárskeho priemyslu, a ktorá toxicky pôsobí na celosvetovú politiku, môže argumentovať tak isto, aby úplne eliminovala už i tak malý vplyv všetkých krajín okrem USA.
Poznámka autora:
Podobným otázkam sa venuje i dvanásta kapitola publikácie Spravodlivé, inovatívne a trvalo udržateľné Slovensko. Žiaľ, i keď som v nej uvedený ako spoluautor s Borisom Zalom, jeho názory, s ktorými často nesúhlasím, sú tam reprezentované v podstatne väčšom rozsahu ako moje a nebolo mi umožnené tieto rozpory komentovať.