Gorila 2: Nový začiatok

od Peter Takáč

Truban na tlačovke objavil spis Gorila. Je síce sedem rokov starý, ale niektoré veci si je predsalen lepšie zopakovať. Nech aj študenti Za slušné Slovensko na druhýkrát vedia, proti čomu vlastne protestujú.

Zopakoval mantru o starých a nových politikoch, teda novších ako Fico, ktorý bol po privatizácii elektrární a teplární tiež nový. V tomto zmysle by sme mali hovoriť o nových a novších, resp. bielych a bielejších, ešte nezafúľaných koňoch oligarchie. Ťažko by sme našli niekoho, kto sa po pár rokoch v močarisku oligarchie nezagabre nejakým blatom.

Odolávať skúšali SDKÚ aj KDH, ale keď na nich zavolal pán s kostičkou, nedokázali sa ovládnuť. A s heslom „štát je zlý vlastník” sa do tej špiny hádzali ešte s radosťou. Úplne by im stačilo, keby nám štát svietil na cestu ako nočný strážnik, len účet za elektrinu by sme posielali niekam do Talianska. Nech sa má náš pán dobre a opäť nám od stola niečo utrúsi.

Novší politici, čo prišli po nich, si plynule osvojili mafiánske praktiky. Sulík horlivo vypisoval Vito Kočnerleonovi o voľbe generálneho prokurátora ako študent mamke po absolvovaní skúšky; Kollár, ktorý vyrastal s chlapcami z La famiglia pašujúcimi pracie prášky, má teraz ľudí v tajnej službe, takže môže informácie obchodovať priamo; a hliadky Mariána Kotlebu bystrickej coscy núka nevyžiadanú ochranu miestnym podnikateľom.

Truban na grafe ukázal, že Pente sa najviac darilo za Fica. Možno však nepochopil, že karty boli rozdané vtedy, keď Zajacova reforma otvorila skupine dvere do zdravotníctva doširoka. A ako vedia aj americkí diplomati, presadenie zefektívneniaposkytovania verejnej služby u poslancov patrične ocenila.

Keď chcela Ficova vláda princíp znova zvrátiť, odhováral ju od toho aj istý pán z KDH, príznačne prezývaný Pentliarik, že by to bolo príliš drahé. Aj keď sa možno podarilo prekaziť niektoré zámery Penty, na prepojenie s ňou by mali byť dotázaní SMER-áci Paška a Határ. To by ale museli ešte žiť, čo tak žiaľ nie je.

Účelom remakeu je znova zarobiť na tom, čo už bolo povedané. Noví novší politici sa snažia o remake starého príbehu o boji s korupciou, aby mohli prevziať moc. Tvária sa ako Batman, čo nás prišiel zachrániť od sveta prehnitého zločinom, no v skutočnosti sú len ďalší Jokeri, ktorí sú jeho súčasťou. Záujmy milionárov a drvivej väčšiny ostatných totiž nebudú nikdy tie isté.

Obrázok: Gage Skidmore. Zdroj: Flickr.

Podporte nás.

Pridajte sa prosím k naším podporovateľom, aby sme vám mohli prinášať viac kvalitnej žurnalistiky. Ďakujeme!

Súvisiace články