Hokejový šampionát bez lesku

od Redakcia

V piatok sa začínajú Majstrovstvá sveta v hokeji 2022 v Helsinkách. Nedá sa však povedať, že na nich o víťazstvo zabojujú najlepšie tímy sveta. Rada IIHF z majstrovstiev vylúčila družstvá Ruska a Bieloruska a nahradila ich náhradníkmi z nižšej súťaže – Francúzskom a Rakúskom. Takisto vylúčili Rusko a Bielorusko zo ženských a juniorských súťaží.  Pritom tieto kroky nijako neoslabujú vojnu ani nepribližujú mier na Ukrajine. Pokračuje sa tak v aplikovaní kolektívnej nenávisti voči občanom Ruska a Bieloruska.

Aj keď sa Medzinárodná hokejová federácia hrdí tým, že je svetová, Rada IIHF, ako jej výkonný orgán, je prakticky celá zložená z Európanov a Severoameričanov (výnimkou je Aivaz Omorkanov z Kirgizska). Jej rozhodnutie odráža koloniálne nastavenie Európy, ktoré svoje vojny považuje za “šírenie demokracie”, rozširovanie svojho vplyvu za “boj za ľudské práva” a utrpenie bielych Európanov vníma omnoho citlivejšie ako utrpenie ľudí iných rás.

Rada IIHF nás pripravila o plnohodnotný hokejový zážitok. Aj Miroslav Šatan sa pred časom v Športžurnále Rádia Slovensko vyjadril, že bez ruských športovcov sa časť príťažlivosti súťaží stráca. Je absurdné, ak sa politika prelieva do športu. Športovci, ktorí roky tvrdo trénujú, aby mali možnosť zmerať si sily s najlepšími, sú tejto šance zbavení byrokratickým rozhodnutím.

Držíme našim hokejistom palce. I keď ich IIHF obrala o možnosť hrať s najlepšími.

Podporte nás.

Pridajte sa prosím k naším podporovateľom, aby sme vám mohli prinášať viac kvalitnej žurnalistiky. Ďakujeme!