Ľudskosť v závetrí konfliktu

od Ján Košč

Spoločný protest Palestíncov a Židov proti vojne, obliehaniu, okupácii a proti vláde Benjamina Netanjahua. Za mier a bezpečnosť pre oba národy.

Spôsob, akým hovoríme o konfliktoch, ich priživuje.

Na pozadí rinčiacich zbraní v Izraeli, kde zjavne upadajú do zabudnutia ľudskosť a zdravý rozum, sa odohrávajú aj udalosti, ktoré dávajú nádej, že sa okupáciu a apartheid podarí niekedy vyriešiť. Dnes by, samozrejme, pomohlo, aj keby sa podarilo dohodnúť prímerie.

Médiá vo svete, ale aj na Slovensku informujú o nájazdoch extrémistov, ktorí terorizujú obyvateľov Izraela a okupovaných území. Šialenci sú na oboch stranách a na ich činy zväčša doplácajú obyčajní ľudia. Menej však informujú o pozitívnych udalostiach.

Umiernených je omnoho viac

Pred pár dňami, keď palestínskych obyvateľov Izraela napadali bojové skupinky extrémnej pravice, boli medzi napadnutými aj palestínski vodiči verejnej dopravy v meste Tiberias, ktorí len nedávno zvážali židovských veriacich po nešťastí na hore Meron.

Vodiči a odborári Koach LaOvdim z mesta TiberiasIch židovskí kolegovia z odborovej organizácie Koach LaOvdim sa rozhodli, že svojich palestínskych kolegov ochránia. Celý deň ich preto chránili na centrálnej stanici a večer zabezpečili ich odchod do bezpečia v konvojoch.

Iný príklad. Po celom Izraeli a na západnom brehu sa konali a konajú protesty proti vojne, ktorých sa spolu zúčastňujú tisíce Palestíncov a židov, pričom žiadajú okamžité zastavenie násilia.

Je potrebné, aby sa hlasy a činy týchto obyčajných ľudí dostávali na verejnosť a do médií namiesto hromženia politikov.

Palestínske odborové organizácie vyhlásili na 18. mája 2021 generálny štrajk v Izraeli a na okupovaných územiach, ten podporili aj židovské odborové organizácie a podporu generálnemu štrajku vyslovila aj jedna z veľkých izraelských politických strán, sociálnodemokratická strana Meretz, ktorá žiada okamžité prímerie.

Spoločná demonštrácia proti vojne (Tel-Aviv, HaBima Square) – 15. 5. 2021

Nevyberajte si stranu konfliktu, žiadajte prímerie

Slová o potrebe dosiahnutia prímeria a mieru znejú z celého sveta a okrem slov prišli aj činy.

Talianski dokári v janovskom prístave, ktorí zistili, že majú naložiť na loď zásielku zbraní do Izraela, tak odmietli urobiť. Vo svojom vyhlásení sa odborári z USB a CALP vyjadrili, že „v solidarite s palestínskym ľudom požadujú okamžité ukončenia bombardovania Gazy, ako aj ukončenie vyvlastňovania palestínskych domov, ktoré sú už roky pod vojenskou okupáciou“.

Tento čin Talianov pripomína to, čo urobili škótski robotníci v roku 1973, ktorí odmietli opraviť motory do čilských stíhačiek po Pinochetovom prevrate. Ich požiadavku prepustiť politických väzňov čilský režim nesplnil, a tak robotníci nielenže motory neopravili, ale odmietli ich aj naložiť, aby ich opravili niekde inde.

Autor textu v Jeruzaleme pri segregačnom múre oddeľujúcom územie Západného Brehu (West Bank)  – december 2019

Zložité, alebo jednoduché?

Násilie nie je zložité, ale odsúdeniahodné, nech sa ho dopúšťa hocikto. Väčšina obyvateľov Izraela a okupovaných území hovorí nahlas, že nechcú násilie a že chcú žiť v bezpečí a chránení pred násilím.

Hovorí sa, že palestínsko-izraelský konflikt je extrémne zložitý. Iní tvrdia, že to nie je konflikt, ale okupácia. Nech už je to akokoľvek, na dôsledky súčasného násilia a vojny doplácajú obyčajní obyvatelia, ktorí sú potravou pre zbrane a terčom pre extrémistov.

A preto je potrebné, aby sa hlasy a činy týchto obyčajných ľudí dostávali na verejnosť a do médií namiesto hromženia politikov, ktorým sú prednejšie politické body pred životmi tých, ktorým majú zabezpečiť mier.

Fotografie: FB Haggai Matar, FB Koach LaOvdim a archív autora

Text v  skrátenej podobe vyšiel v denníku SME.

Podporte nás.

Pridajte sa prosím k naším podporovateľom, aby sme vám mohli prinášať viac kvalitnej žurnalistiky. Ďakujeme!