Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) nedávno vydala varovanie, že výskyt rakoviny by sa mal o 20 rokov zvýšiť o 70%. Z identifikovaných príčin sa pozornosť médií zamerala hlavne na individuálny životný štýl (fajčenie, alkohol, obezita), kým infekcie (súvisiace hlavne s rakovinou krčka maternice prevládajúcou v chudobnejších krajinách), radiácia a znečistenie ovzdušia boli dané bokom.
Dennodenne čítame výskumy, ktoré sa predbiehajú v upozorneniach, čo všetko a ako veľmi nám škodí a varujú nás, že celé svoje zdravie máme len a len vo svojich rukách. Ak je to naozaj tak, potom nemusíme brať do úvahy znečistené ovzdušie, pracovný stres, a nedostatok voľného času na oddych, pohyb a socializáciu. Ak sa už vžijeme do tejto (neo)liberálnej predstavy, v ktorej trh všetko zariadi tak, ako má byť, ako potom máme rozoznať, ktorý výskum je ten pravý?
Podľa odborného magazínu Journal of the American Osteopathic Association zvyšuje konzumácia (predovšetkým červeného a priemyselne spracovaného) mäsa všeobecnú úmrtnosť. Červené mäso má však porovnateľne vysoký obsah tukov, cholesterolu a purínov s kuracím mäsom, ktoré je považované za zdravší variant, pričom bravčové má naviac aj vyššiu nutričnú hodnotu.
Pečivo je údajne ťažké na trávenie, pretože obsahuje lepok, a hovorí sa, že pšeničné cestoviny telo trávi niekoľko týždňov. Zrná sú kyslé, po spracovaní ešte kyslejšie, čo v organizme vytvára vhodné prostredie pre baktérie, kvasinky a plesne. Biele pečivo k tomu obsahuje toxické látky ako bróm a oxid uhličitý. Biele pečivo však môže byť aj prospešné. Podľa štúdie vedcov zo španielskeho Ovieda má biely chlieb podporovať rast „dobrých baktérií“, ktorých má v tele človek dohromady až kilogram. Pozitívny vplyv sa potvrdil najprv pri celozrnnom pečive a teraz to vyzerá tak, že rovnaký efekty má aj to biele.
Je všeobecne známe, že tuhí fajčiari majú niekoľkonásobne vyššiu pravdepodobnosť, že sa u nich rozvinie rakovina pľúc. Fajčenie sa podieľa aj na rozvoji rakoviny krčka maternice, hrtanu, ústnej dutiny, pažeráka, pankreasu a močového mechúra. Fajčenie škodí srdcu a ľudia, ktorí denne vyfajčia balík cigariet majú päťnásobne vyššiu pravdepodobnosť úmrtia na srdcový infarkt ako nefajčiari. Mnohé výskumy však paradoxne objavili pozitívne účinky fajčenia pre ľudský organizmus. Výsledky štúdie z University of Adelaide v Austrálii z časopisu Arthritis & Rheumatism zistili, že fajčenie má mierne ochranné účinky pred osteoporózou a nikotín pomáha predchádzať opotrebovaniu chrupavky a kĺbov. Dlhodobí fajčiari sú nejakým spôsobom chránení pred Parkinsonovou chorobou, čo zistila štúdia publikovaná v marci 2010 v časopise Neurology. Naviac je dlhodobo známe, že fajčenie vďaka nikotínu v dyme znižuje riziko obezity, pretože potláča chuť do jedla.
Pivo zasa pomáha chrániť telo pred vysokým tlakom, infarktom či mozgovou príhodou. Podporuje zvýšenie hladiny dobrého cholesterolu v krvi, pôsobí preventívne proti cukrovke, prospieva obličkám a pomôže vám zbaviť sa obličkových kameňov. Najlepšie vraj urobíte, keď si dáte pivo asi každý druhý deň, čo je množstvo, ktoré pôsobí na srdce a cievny systém najúčinnejšie, a tým aj predlžuje život. Ľubomír Okruhlica, odborník na liečbu závislostí, však tvrdí, že „denné pitie aj jedného piva zvyšuje riziko poškodenie zdravia (rakovina, zvýšený krvný tlak a iné), aj bez toho aby ste sa stali alkoholikom“.
Na margo liberálneho konceptu obviňovania jednotlivca, podľa ktorého si každý za všetko môže sám, opisuje Alex Andreou v Guardiane ako kvôli rakovine prišiel o otca. A to nefajčil, nepil, ani nejedol spracované jedlo. Prečo by však na tom malo záležať, ak sa väčšinou hovorí, že za jedného z najväčších zabijakov našej doby (rakovina) je zodpovedný ten, kto je ním postihnutý? Kto by sa zaoberal tým, že dýchame znečistený vzduch, že trávime stále viac času v sedavých zamestnaniach, že v mestách je malý priestor pre pohyb, čerstvé potraviny nie sú dostupné, a že sme zahltení reklamami vyzývajúcimi k väčšiemu konzumu? Korporácie a štát si totiž musia umyť ruky a prenechať zodpovednosť jednotlivcom.
Foto: Ilustračné foto. Zdroj: pixabay.com