Pravica ľúbi vojnu

od Marek Dobeš

Pravicová vláda v demisii dnes rozhodla o dodaní 13 bojových stíhačiek MIG na Ukrajinu. Vláda spolu s SaS si veľmi dobre uvedomuje neústavnosť takéhoto kroku a riziká, ktoré sú s tým spojené. Napriek masívnemu odporu, ktorý má väčšina slovenskej spoločnosti proti ďalšiemu rozdúchavaniu vojnového konfliktu, pravica uprednostňuje silové riešenia pred mierovým dialógom.

Slovensko, spolu s Poľskom, tak bude prvou krajinou, ktorá dodá bojové lietadlá do zóny vojnového konfliktu. Slovensko tak bude pokusným králikom v rukách vojenských stratégov USA, ktorí testujú, ako ďaleko môžu konflikt eskalovať až kým sa vojna neprenesie na širšie európske územie (ktoré je, samozrejme, dostatočne ďaleko od územia USA).

Prolémom je, že to nebude ani Matovič ani Sulík, ktorí budú prípadným celoeurópskym konfliktom zasiahnutí. Obaja sú príkladom bohatých politikov, ktorí nemajú problém odísť z krajiny, ak by bola ohrozená. Kto tu zostane a bude trpieť následkami ich vojnového štvania, sú bežní ľudia, ktorí tu majú svoj domov, svoje rodiny a nemajú prostriedky na to, aby z hodiny na hodinu nasadli do lietadla a začali žiť v inej krajine. Naopak, politici, ktorí propagujú vojnu, majú šancu byť v budúcnosti odmenení formou lukratívnych postov v medzinárodných inštitúciách, či nadnárodných korporáciách. Preto je ich motivácia úplne odlišná ako potreby väčšiny ľudí na Slovensku.

Napriek tomu by sme sa nemali vzdávať. Podporujme mierové pochody, podporujme mierové iniciatívy. Nezabúdajme, že je nás väčšina.

 

 

 

Podporte nás.

Pridajte sa prosím k naším podporovateľom, aby sme vám mohli prinášať viac kvalitnej žurnalistiky. Ďakujeme!