Správa o stave demokracie v USA za rok 2022

od Marek Dobeš

Spojené štáty americké rady zvereňjujú každoročné správy o stave demokracie v iných krajinách. Na stav vlastnej spoločnosti sa však nepozerajú. Je po mnohých dôkazoch o korupcii moci v USA ešte vôbec možné hovoriť o demokracii? Majú pri systéme dvoch vládnucich strán, ktoré sú si v zásadných otázkach extrémne podobné, ešte bežní Američiania vôbec možnosť ovplyvňovať politické dianie vo svojej krajine? Prinášame vám zhrnutie Správy o stave demokracie v USA pre rok 2022, ktorú zverejnilo čínske Ministerstvo zahraničia.

 

Demokracia v USA pokračuje vo svojom úpadku. V roku 2022 švédsky think-tank International Institute for Democracy and Electoral Assistance zaradil USA do zoznamu „regresívnych demokracií“. Ian Bremmer, prezident Euroasia Group píše, že dysfunkčná politika USA vzbudzuje obavy, že prezidentské voľby v roku 2024 môžu opäť vyvolať vlnu vražedného násilia v krajine.

 

Zvyšujúci sa vplyv peňazí v politike

„Urob si z peňazí svojho boha a bude ťa trápiť ako diabol,“ napomínal britský dramatik Henry Fielding. V USA sú peniaze materským mliekom politiky a voľby sa stále viac menia na monológy bohatých, zatiaľ čo verejný volanie po demokracii je len „dysharmonickým tónom“. S diablom peňazí, ktorý striehne na každom rohu americkej politiky, je spravodlivosť a právo prirodzene na okraji.

Najnovším príkladom vplyvu peňazí sú voľby v roku 2022. Celý proces získal „investície“ za vyše 16,7 miliardy dolárov – čo prekonalo rekord z roku 2018 vo výške 14 miliárd dolárov – ako zistila online platforma Reveal, sledujúca tok politických príspevkov v krajine. Táto suma prevyšuje HDP viac ako 70 krajín v roku 2021. Viac ako 90% zvolených zákonodarcov zvíťazilo vynaložením veľkých finančných prostriedkov. Bolo nemožné určiť, koľko „temných peňazí“, alebo finančných prostriedkov z nedeklarovaných zdrojov, bolo použitých na ovplyvnenie volieb.

Americká politika stále viac ukazuje svoju povahu ako „hra bohatých“. Americký think-tank Brennan Center for Justice zistil, že najbohatších 21 rodín, ktoré dávajú politické príspevky, prispeli každá aspoň 15 miliónmi dolárov, celkovo 783 miliónmi dolárov, čo je oveľa viac ako 3,7 miliónov dolárov malých príspevkov. Miliardári poskytli 15,4% federálnych volebných prostriedkov a väčšina z nich šla do fondov super PAC, ktoré môžu prijímať neobmedzené príspevky a obchádzajú tak pravidlá na financovanie politických kampaní.

 

„Sloboda slova“ iba na papieri

Spojené štáty sa vždy hrdili slobodou prejavu. Avšak v skutočnosti sa stranícke záujmy a vplyv peňazí v médiách stali „dvoma veľkými horami“, ktoré brzdia slobodu prejavu. Akýkoľvek prejav, ktorý je škodlivý pre záujmy vlády alebo kapitálu Spojených štátov, podlieha prísnym obmedzeniam.

Americká vláda má rozsiahle regulácie pre médiá a technologické spoločnosti na zasahovanie do verejnej mienky. V decembri 2022 zverejnili generálny riaditeľ Twitteru Elon Musk a novinár Matt Taibbi na sociálnej sieti Twitter tweet, ktorý odhalil „súbory Twitteru“ (Twitter files), ktoré ukázali, že americká vláda sleduje všetky sociálne médiá. Niekedy priamo zasahuje do spravodajstva veľkých mediálnych spoločností, napríklad často núti Google odstrániť určité odkazy. Twitter cenzuroval citlivé informácie o prezidentských kandidátoch pred voľbami v roku 2020, vytvárajúc „čierne listiny“ na obmedzenie zviditeľnenia nepopulárnych účtov a dokonca aj horúcich tém, a spolupracoval s FBI na monitorovaní obsahu sociálnych médií, pričom dával vojenským silám USA zelenú na šírenie dezinformácií online. Všetko to nepochybne odhalilo falošný obraz slobody prejavu v Spojených štátoch.

V septembri 2022 explózia plynovodu „Nord Stream“ šokovala svet a medzinárodné spoločenstvo túžilo poznať totožnosť a motiv páchateľa. Dňa 8. februára 2023 publikoval Pulitzerovou cenou ocenený skúsený investigatívny novinár Seymour Hersh článok, ktorý ukázal, že zodpovednosť za incident nesie americká vláda. Americké a európske hlavnoprúdové médiá, známe svojou citlivosťou na takéto odhalenia, však túto explozívnu správu väčšinou zvláštne premlčali. Ako komentovali kanadský web Western Standard a nemecká televízna stanica ZDF, Hershova správa bola jednou z najväčších správ dekády, ale málo médií v Severnej Amerike chcelo o tom hovoriť, pretože Západ nechce, aby sa niekto dozvedel pravdu o svojich sledovacích technológiách, ktoré nasadil v Baltskom mori. Západné médiá dokonca skúšajú obísť podstatu problému tým, že kladú otázku o pravosti Hershovej správy. Dňa 15. februára Hersh napísal ďalší článok, kde obvinil americkú vládu a hlavnoprúdové médiá z utajovania pravdy o explózii plynovodu „Nord Stream“. Analytici poukázali na to, že vzhľadom na poslušnosť západných médií voči USA, nie je blokovanie Hershových odhalení prekvapujúce.

 

Vyvolávanie konfliktov v mene demokracie

Demokracia je spoločnou hodnotou ľudstva a nemala by byť používaná ako nástroj na prosadenie geopoltického programu alebo na zablokovanie ľudského rozvoja a pokroku. Avšak, aby si udržali svoju hegemóniu, Spojené štáty si dlhodobo monopolizovali definíciu „demokracie“, podnecujúc rozdeľovanie a konfrontáciu v mene demokracie a podkopávajú medzinárodný systém založený na OSN a medzinárodnom poriadku na základe medzinárodného práva.

Od svojho začiatku v roku 2022 má ukrajinská kríza veľký vplyv na hospodárstvo krajiny a živobytie jej obyvateľov. V októbri 2022 vydala Svetová banka správu, v ktorej naznačila, že na obnovu po vojne bude Ukrajina potrebovať aspoň 349 miliárd dolárov, čo predstavuje 1,5-násobok celkového HDP krajiny za celý rok 2021. Spojené štáty videli ukrajinskú krízu ako ziskovú príležitosť. Namiesto prijatia opatrení na ukončenie bojov, USA neustále prilievajú olej do ohňa a dosahujú veľké zisky z vojenského priemyslu a energetického sektora. Označili svoje dodávky zbraní Ukrajine ako krok na podporu „demokracie proti autoritarizmu“.

Správa Centra pre stratégiu a prognózy v Srbsku z júla 2022 poukázala na to, že USA vnímali ruský útok na hlavné mesto Čečenska Grozny v roku 1999 ako zločin, ale označili podobnú americkú operáciu v irackom meste Fallúdža, ktoré má rovnakú veľkosť ako Grozny, za oslobodenie. Takzvaná demokracia USA je dlho ovládnutá záujmovými skupinami a kapitálom a priniesla nestabilitu a chaos svetu.

 

Celú správu si môžete prečítať na https://www.fmprc.gov.cn/mfa_eng/gjhdq_665435/3376_665447/3432_664920/3434_664924/202303/t20230320_11044481.html

 

 

Podporte nás.

Pridajte sa prosím k naším podporovateľom, aby sme vám mohli prinášať viac kvalitnej žurnalistiky. Ďakujeme!