Slávenie socialistických sviatkov
Oslavy februárového víťazstva
Víťazný február ako socialistický sviatok sa od februára 1948, t. j. po páde kapitalizmu, oslavoval v mojom rodisku rovnako ako v iných obciach a mestách. Každé oslavy začínali nekonečne dlhým politickým referátom, ktorý vyzdvihoval dosahované úspechy socializmu, novátorské hnutia, aktivitu pracujúcich v jednotlivých odvetviach národného hospodárstva a priemyslu.
V referáte sa nezabudlo zdôrazniť, že všetky odvetvia národného hospodárstva sa rozvíjajú podľa vzoru Sovietskeho zväzu a nerozborného priateľstva s ním. Osobitne bolo vyzdvihnuté poľnohospodárstvo, ktoré sa riadi podľa vzoru sovietskych kolchozov a sovchozov. Vyslovovalo sa presvedčenie, že všetky dosahované úspechy sa zakladajú na trvalom priateľstve so Sovietskym zväzom, ktorý nám je vzorom vo všetkých oblastiach politického, kultúrneho a spoločenského života. Obyčajne každý politický referát sa končil heslom: „So Sovietskym zväzom na večné časy a nikdy inak!“
Osláv sviatku som sa zúčastňovala spolu so všetkými pracovníkmi štátneho a školského majetku, družstevníkmi JRD i pracujúcimi, dochádzajúcimi za zamestnaním do okresného i krajského mesta.
Nechýbali ani školy všetkých stupňov od materskej, základnej, poľnohospodárskej učňovskej, inštitúcie, členovia KSS, štátni zamestnanci a pracujúca inteligencia. Žiaci základnej školy – pionieri i zväzáci na túto príležitosť nacvičili a predviedli kultúrny program zborových recitácií, revolučných básní, scénky, zborové piesne a ľudové tance.
Boli oblečení v predpísaných rovnošatách. Oslavy začínali hymnami, t. j. československou: „Kde domov můj“ a sovietskou: „Sojuz nerušímij“. Internacionálou sa oslavy končili, pričom pionieri zdravili svojím pozdravom, t. j. pravou rukou nad čelom a všetci prítomní stáli v pozore. Politické hymnické piesne sa vždy spievali za zvukov miestnej dychovej hudby.
Členovia strany mali na oslavách povinnú účasť. Neospravedlnená neúčasť sa trestala určitým stupňom straníckeho trestu alebo pokarhaním. Oslavy Víťazného februára sa v obci prestali konať hneď po Nežnej revolúcii. Pripomínala si ho už iba ľavicová strana.
Oslavy MDŽ
MDŽ bol medzinárodný sviatok úcty k ženám, matkám. Tak ako všetky politické oslavy, aj oslavy MDŽ sa začínali buď Piesňou práce, alebo inou politickou hymnickou piesňou. V politickom referáte socialistických osláv sa vyzdvihovala nezastupiteľná úloha materstva, česť a hold sa vzdával pracujúcim ženám, novátorkám ženského hnutia na všetkých stupňoch politického, verejného, spoločenského i kultúrneho života.
Na oslavách sa spomínali hrdinské sovietske ženy, ich priekopnícke činy ako vzory našim ženám. V každom politickom referáte sa zdôrazňovala vedúca úlohy strany a zomknutosť so Sovietskym zväzom, čo bolo zárukou pokroku a napredovania k beztriednej komunistickej spoločnosti.
Na socialistické oslavy MDŽ bol miestnym národným výborom zabezpečený kultúrny program umelcov, folklórnych alebo speváckych skupín. Vystupovali aj deti z materskej školy, pionieri základnej školy a miestni zväzáci svojimi básničkami, scénkami, piesňami, ktorými sa prihovárali matkám, babičkám a pracujúcim ženám. Na oslavách bývali uctené a odmeňované matky s viacerými deťmi.
Po o ciálnej časti obecných osláv bývalo pre prítomné matky a ženy v domácnosti i zamestnané ženy pripravené pohostenie. Podávali sa obložené chlebíčky, malinovka, čaj, káva i pohárik vína a zákusok. Takýto štýl verejných obecných osláv pretrvával až do pádu komunizmu. Potom sa už v obci neos- lavoval, i keď to bol sviatok medzinárodný. Nahradili ho oslavy Dňa matiek, ktoré sa niesli bez politického charakteru v uvoľnenej atmosfére. Konali sa už bez pionierov, bez iskričiek, bez zväzákov, pretože všetky ich organizácie sa rozpadli. Kultúrny program pre matky a babičky pripravila materská škola so svojimi deťmi a základná škola so svojimi žiakmi.
Od zriadenia základnej umeleckej školy vo V. s niekoľkými umeleckými odbormi sa na oslavách prezentujú najmä žiaci hudobného a dramatického od- boru, ktorí s nacvičeným programom v súčasnosti obohacujú ráz osláv v obci a učia sa verejnému vystupovaniu.
Socialistické oslavy MDŽ mali viacero podôb. Oslavovalo sa vlastným spôsobom na každom pracovisku s pôsobnosťou žien. Podnikové oslavy boli bohatšie na pohostenie, ba až bujaré a pompézne, kde ženy bývali odmenené vecnými darčekmi, kytičkou kvetov, najlepšie z nich bývali vyznamenávané čestným uznaním, diplomom, pochvalným listom a podobne.
Oslavy na pracoviskách ženám pripravoval Závodný výbor ROH (Revolučné odborové hnutie) v spolupráci s kolegami mužmi, ktorí s kolegyňami posedeli v družnej debate, tancovačke so spevom a dobrou náladou.
Jednotné roľnícke družstvo v rámci osláv MDŽ odmeňovalo členky družstva týždennými leteckými zájazdmi do Sovietskeho zväzu. Počas trvania socializmu sa uvedených leteckých zájazdov zúčastnili takmer všetky zamestnané ženy v družstve. Členky družstva bývali odmeňované aj rekondičnými pobytmi a kúpeľným liečením.
Ako som spomínala, oslavy MDŽ nahradili oslavy Dňa matiek, ktoré sa slávia druhú májovú nedeľu. V neformálnom príhovore starostu obce, ktorý prednesie k matkám a babičkám, informuje o dianí a plnení volebného programu, s pripravovanými aktivitami pre deti a matky, občanov a o modernom budovaní obce.
Po príhovore nasleduje kultúrny program detí materskej školy, žiakov základnej školy a žiakov umeleckej školy obce. Po o ciálnej časti osláv býva podobné pohostenie, ako na oslavách MDŽ za socializmu. Podávajú sa obložené chlebíčky, zákusok, káva, čaj, víno a minerálka. Prítomné oslávenkyne zotrvajú v družnej debate v spoločnosti ostatných žien a matiek.
Oslavy sviatku pracujúcich – 1. máj
Oslavy sviatku práce začínali už s niekoľkodňovým predstihom výzdo- bou obce zástavami na verejných budovách, ako aj výzdobou okien všetkých verejných, straníckych a hospodárskych budov. Oficiálne sa začínali už v predvečer ich konania a to prvomájovou veselicou a posedením na nádvorí kaštieľa alebo kultúrneho domu, kde bolo nachystané prírodné sedenie pri stoloch. Do májového tanca a na počúvanie vyhrávala dychová kapela, neskôr iná hudobná skupina.
Na predmájovom večeri sa každoročne schádzalo veľa občanov z obce, ktorí si v dobrej nálade pochutnávali na čerstvom srnčom alebo hovädzom guláši. Varenia gulášu sa zhostili miestni poľovníci, ktorí ho aj servírovali spolu s ďalším občerstvením. Veselica trvala do pol noci, pretože ráno na l. mája si bolo treba privstať a spoločne sa dopraviť do okresného mesta T. na prvomájovú manifestáciu a o ciálne politické oslavy.
Na oslavy Prvého mája do okresného mesta T. sa účastníci dopravovali autobusmi ČSAD, ktorých náklady hradil MNV. Ešte doma, pred odchodom na manifestáciu do T., bolo účastníkom podané občerstvenie, ktoré pozostávalo z varených párkov, rožkov a minerálky alebo piva, aby občania neboli na manifestácii hladní.
Účastníkom osláv, ktorí sa obliekli do ľudových krojov, bola vyplácaná peňažná odmena 50 Kčs na osobu. Rovnako boli odmenení i nosiči transparentov a vlajok. Všetci ostatní boli vybavení trepotalkami (mávatkami) a zástavkami. Pionieri a zväzáci do pochodu manifestácie nastupovali vo svojich pionierskych a zväzáckych rovnošatách.
Na manifestácii sa za vopred nacvičeného pochodu pionierov a zväzákov vyvolávali predpísané politické heslá, mávalo sa trepotalkami, a tak sa na hlavnej tribúne pozdravovala stranícka a okresná delegácia. Funkcionári JRD a MNV spolu s pracujúcimi v sprievode voľne kráčali, nepochodovali. Niesli zástavy a transparenty s politickými aktuálnymi heslami.
Každá politická, socialistická oslava začínala československou a sovietskou štátnou hymnou a končila Internacionálou. Po skončení osláv mali jeho účastníci v meste voľný program, v rámci ktorého sa postretali so známymi, podebatovali, vypili si kávičku alebo pivo. Deti si dopriali zmrzlinu alebo nanuk. V poobedňajších hodinách sa manifestujúci buď plní dojmov, dobrých alebo zlých, vracali domov. Nie každý sa rád zúčastňoval prvomájového sprievodu. V súčasnosti si Deň pracovného pokoja, 1. máj, vychutnáva každý po svojom. Buď so svojou rodinou oddychuje v prírode, na záhrade alebo pookreje na výlete, na športoviskách, v telocvičniach či na bicykli po cyklistických chodníkoch.
Oslavy 9. mája
Tak ako oslavy 1. mája, i socialistický sviatok 9. mája sa pripomínal výzdobou verejných, štátnych a hospodárskych budov a vyvesením štátnych zástav. Vyzdobené okná budov k 1. máju boli zároveň výzdobou osláv 9. mája. Sviatok sa slávil dňom pracovného pokoja, každý oddychoval tak, ako mu to najviac vyhovovalo. V tento sviatok sa nechodilo manifestovať do okresného mesta.
Zanietenejší členovia strany sa zúčastnili centrálnych osláv v okresnom alebo krajskom meste. Niektorí ich sledovali doma na televíznej obrazovke alebo počúvali reportáž z rádia. Osobitné politické oslavy sa v obci nekonali. Moja rodina si sviatok užívala v prírode v-ého parku alebo doma oddychom v záhradke i na dvore.
Fotografia: Wikimedia Commons
Autor: Trasprd