„Biden do značnej miery prebral Trumpovu zahraničnú politiku… Najhorším prípadom sú narastajúce provokatívne akcie voči Číne.“ Prinášame preklad článku z portálu Common Dreams.
Lingvista a disident Noam Chomsky tento týždeň odsúdil agresívnu protičínsku zahraničnú politiku Bidenovej administratívy, pričom odmietol imperialistickú predstavu, že Peking predstavuje hrozbu pre Spojené štáty, a vyzval na odklon od „provokácie“, ktorá už desaťročia charakterizuje postoj USA voči rastúcemu obrovi.
Vo svojom vystúpení v Democracy Now! začiatkom tohto týždňa Chomsky – uznávaný kritik amerického militarizmu – obvinil prezidenta Joea Bidena z pokračovania nebezpečnej politiky konfrontácie s Čínou.
Hoci uznal, že Biden „odstránil niektoré bezdôvodne surové prvky“ politiky bývalého prezidenta Donalda Trumpa – vrátane pozastavenia financovania Agentúry OSN pre pomoc a prácu palestínskym utečencov (UNRWA), Chomsky vyhlásil, že „smer, ktorým sa uberá nie je optimistická.“
„Biden do značnej miery prebral Trumpovu zahraničnú politiku,“ uviedol. „Najhorším prípadom sú narastajúce provokatívne akcie voči Číne. To je veľmi nebezpečné.“
Chomsky pokračoval: „V súčasnosti sa neustále hovorí o tom, čo sa nazýva čínska hrozba. Môžete si prečítať v triezvych, zvyčajne rozumných časopisoch o strašnej čínskej hrozbe a o tom, že musíme rýchlo konať, aby sme ju skrotili a obmedzili.
Čo vlastne predstavuje hrozba Číny? V skutočnosti sa tu táto otázka kladie len zriedka. Diskutuje sa o nej v Austrálii, v krajine, ktorá sa ocitá priamo v pazúroch draka. Nedávno mal významný štátnik, bývalý premiér Paul Keating, v austrálskej tlači esej o hrozbe Číny. Nakoniec realisticky dospel k záveru, že čínskou hrozbou je existencia Číny.“
Tichomorský bezpečnostný pakt (ANZUS) z čias studenej vojny má už 60 rokov. Nedávno si USA a niektorí z ich blízkych spojencov znepriatelili Peking podpísaním protičínskej vojenskej dohody medzi Austráliou, Spojeným kráľovstvom a Spojenými štátmi (AUKUS). USA, Austrália, India a Japonsko tiež spustili štvorstranný bezpečnostný dialóg s cieľom riešiť obavy týkajúce sa Číny.
Chomsky uviedol, že nepriateľský postoj USA voči Číne je motivovaný skutočnosťou, že rastúcu superveľmoc nie je možné kontrolovať Washingtonom.
„Spojené štáty nebudú tolerovať existenciu štátu, ktorý nemožno zastrašiť tak, ako Európu, ktorý sa neriadi príkazmi USA tak, ako to robí Európa, ale sleduje svoj vlastný smer,“ povedal. „To je hrozba.“
Hoci Chomsky uznal „strašné veci“, ktoré čínska vláda robí v rámci svojich vlastných hraníc, trval na tom, že „nie sú hrozbou“.
Otočil otázku a spýtal sa: „Je podpora, ktorú USA poskytujú teroristickej vojne Izraela proti dvom miliónom ľudí v Gaze, kde sú otrávované deti – milión detí čelí otrave, pretože neexistuje pitná voda, je to podľa Číny hrozba?“
„Je to hrozný zločin,“ povedal, „ale Čína to nepovažuje za hrozbu.“
Kritici zahraničnej politiky USA poznamenali, že zatiaľ čo Čína nezačala vojnu už viac ako generáciu, Spojené štáty od 80. rokov minulého storočia napadli, zbombardovali alebo obsadili viac ako tucet krajín.
Chomsky nazval nerovnováhu vojenskej sile medzi Spojenými štátmi – ktoré majú tisíce jadrových zbraní a míňajú viac peňazí na svoju vojnovú mašinériu ako ďalších 10 krajín dokopy – a Čínou „smiešnou“.
„Jedna ponorka USA môže svojimi jadrovými zbraňami zničiť takmer 200 miest kdekoľvek na svete,“ poznamenal. „Čína má v Juhočínskom mori štyri staré hlučné ponorky, ktoré sa nemôžu ani dostať von, pretože ich drží omnoho väčšia sila USA a spojencov.“
(krátené)
Zdroj obrázka: Common Dreams