„Najnebezpečnejší bod v dejinách ľudstva“ na obzore, varuje Noam Chomsky

od Julia Conley

„Dnes čelíme perspektíve zničenia organizovaného ľudského života na Zemi.“ Prinášame správu z portálu Common Dreams.

Krajne pravicoví a autoritárski lídri v USA a Rusku tlačia planétu smerom k „najnebezpečnejšiemu bodu v dejinách ľudstva“, uviedol renomovaný akademik Noam Chomsky v rozhovore, ktorý v stredu zverejnil portál The New Statesman, poukazujúc na ruskú vojnu na Ukrajine a hroziacu ekologickú katastrofu.

Chomsky odsúdil „zločinnú agresiu“ ruského prezidenta Vladimira Putina na Ukrajine, kde jeho sily od invázie z 24. februára podľa Organizácie spojených národov zabili odhadom 1430 civilistov, a varoval, že USA musia pomôcť vyjednať mier, aby sa vyhli jadrovej vojne s Ruskom.

Po tom, čo v roku 2021 vyzvali na „posilnenú vojenskú spoluprácu s Ukrajinou“ – naznačujúc možnosť rozširovania NATO o bývalý sovietsky štát – by USA mali pomôcť chrániť Ukrajincov pred ďalším utrpením, povedal Chomsky.

„Môžeme dospieť až ku konečnej jadrovej vojne, ak nevyužijeme príležitosti, ktoré tu sú na vyjednanie dohody,“ povedal profesor Arizonskej univerzity.

Chomského komentáre prišli necelé dva týždne po tom, čo americký prezident Joe Biden znepokojil zástancov mieru vyjadrením naznačujúcim potrebu zmeny režimu v Moskve – čo vyvolalo obavy, že by takéto komentáre mohli ešte viac vyprovokovať najväčšiu jadrovú veľmoc na svete.

Niektorí medzinárodní pozorovatelia sa pýtali, či Kremľu počas mierových rozhovorov s Ukrajinou, ktoré sa s prestávkami konali minulý mesiac, šlo naozaj o dohodu. Po objavení stoviek mŕtvych tiel na kyjevskom predmestí Buče minulý týždeň po tom, čo ruské sily opustili mesto – vyvolávajúcich obvinenia z vojnových zločinov –, sa mierové rozhovory medzi Ukrajinou a Ruskom ešte viac skomplikovali.

Chomsky, ktorý má 93 rokov, povedal, že súčasný stav geopolitiky pripomína „temný mrak fašizmu“, ktorý visel nad Európou počas jeho detstva v 30. rokoch.

„Je to ešte horšie,“ povedal. „Dnes čelíme perspektíve zničenia organizovaného ľudského života na Zemi.“

Okrem hrozby jadrovej vojny podľa neho svet čelí planetárnej ekologickej katastrofe a skutočnosti, že bohaté krajiny odmietajú zmierniť krízu prijatím dostatočných opatrení na zníženie emisií fosílnych palív a prechod na obnoviteľné zdroje energie.

Keďže Demokratická strana v USA čelí v prieskumoch klesajúcim percentám a nedarí sa jej prijať odvážne opatrenia v oblasti klímy a boja proti chudobe, vláda by sa mohla čoskoro ocitnúť v rukách Republikánskej strany – ktorá kvôli „fanatizmu“ bývalého prezidenta Donalda Trumpa „sotva vníma zmenu klímy ako vážny problém.“

„To je rozsudok smrti pre náš druh,“ povedal Chomsky.

Trump, ktorý naďalej zavádzajúco tvrdí, že voľby v roku 2020 boli „zmanipulované“ v prospech Bidena, začal organizovať predvolebné mítingy, na ktorých ešte viac šíri „veľkú lož“ o svojej prehre vo voľbách.

Chomsky ďalej poznamenal, že úsilie „mladých ľudí, ktorí sa snažia skoncovať s katastrofou“, vrátane globálneho ľudového hnutia Extinction Rebellion, mu dáva „nádej do budúcnosti“.

„Je veľa mladých ľudí, ktorí sú zdesení správaním staršej generácie, a právom,“ dodal, „a preto sú odhodlaní pokúsiť sa zastaviť toto šialenstvo skôr, ako nás všetkých pohltí.“

(krátené)

Zdroj foto: Flickr.

Podporte nás.

Pridajte sa prosím k naším podporovateľom, aby sme vám mohli prinášať viac kvalitnej žurnalistiky. Ďakujeme!

Súvisiace články