„Závislosť na fosílnych palivách znamená vzájomne zaručené zničenie,“ varuje šéf OSN

od Kenny Stancil

„Cieľ obmedzenia otepľovania planéty na 1,5 stupňa prežíva na prístrojoch. Je v intenzívnej starostlivosti.“ Prinášame správu z portálu Common Dreams.

Takto sa v pondelok vyjadril generálny tajomník Organizácie Spojených národov António Guterres, keď zdôraznil, že rýchly a spravodlivý prechod na čistú energiu je potrebný na splnenie cieľa Parížskej dohody obmedziť nárast globálnej teploty na 1,5 °C nad predindustriálnu úroveň – a varoval pred využívaním ruského smrtiaceho útoku na Ukrajine ako výhovorku na navyšovanie produkcie fosílnych palív na celom svete.

„Veda hovorí jasne. Rovnako ako matematika,“ povedal líder OSN počas prejavu na Summite o udržateľnosti organizovanom magazínom The Economist. „Udržanie oteplenia na úrovni 1,5 stupňa pri živote si vyžaduje 45% zníženie globálnych emisií do roku 2030 a uhlíkovú neutralitu do polovice storočia.“ A predsa, „podľa súčasných národných záväzkov sa globálne emisie v roku 2020 zvýšia takmer o 14 %.

„Pred dvoma týždňami,“ povedal Guterres, citujúc druhú časť prelomového hodnotenia klímy OSN, „IPCC potvrdil, že polovica ľudstva už žije v nebezpečnej zóne. Malé ostrovné štáty, najmenej rozvinuté krajiny a chudobní a zraniteľní ľudia všade sú jeden klimatický šok od súdneho dňa. V našom globálne prepojenom svete sa žiadna krajina ani žiadna korporácia nemôže izolovať od takejto miery chaosu.“

„Ak budeme pokračovať viac-menej v rovnakom smere, môžeme sa rozlúčiť s 1,5 stupňami“ dodal. „Aj 2 stupne môžu byť mimo dosahu. A to by bola katastrofa.“

Čo je ešte horšie, povedal Guterres, „dôsledky ruskej vojny na Ukrajine ohrozujú globálne trhy s potravinami a energiou – s veľkými dôsledkami pre globálnu klimatickú agendu“.

Spojené štáty, Spojené kráľovstvo a Európska únia pristúpili k obmedzeniu dovozu ruských fosílnych palív v reakcii na vojenskú ofenzívu Moskvy. Hoci progresívci zdôrazňovali, že prebiehajúca invázia by mala viesť k zintenzívneniu úsilia odkloniť sa od špinavej energie, zástancovia ropy, plynu a uhlia túžiaci po zisku využili prudký rast cien, aby presadili zvýšenie ťažby a exportu.

„Krajiny by mohli byť natoľko pohltené bezprostredným nedostatkom zásobovania fosílnymi palivami, že budú zanedbávať politiku zníženie spotreby fosílnych palív,“ povedal. „To je šialenstvo. Závislosť na fosílnych palivách je vzájomne zaručeným zničením.“

„Ako súčasné udalosti ukazujú až príliš jasne, naše neustále spoliehanie sa na fosílne palivá vydáva globálnu ekonomiku a energetickú bezpečnosť na milosť a nemilosť geopolitickým otrasom a krízam,“ dodal Guterres. „Musíme napraviť narušený globálny energetický mix.“

Guterres uviedol, že spolupráca medzi rozvinutými a rozvíjajúcimi sa ekonomikami G20, ktorá je zodpovedná za 80 % globálnych emisií, je nevyhnutná na riešenie núdzovej situácie na planéte.

Vedúci OSN poznamenal, že „časové obdobie na zníženie emisií o 45 % je mimoriadne úzke“, zdôraznil, že „namiesto brzdenia dekarbonizácie globálnej ekonomiky je teraz čas zošliapnuť pedál na zem smerom k obnoviteľnej energii budúcnosti.“

(krátené)

Zdroj foto: Pixabay.

Podporte nás.

Pridajte sa prosím k naším podporovateľom, aby sme vám mohli prinášať viac kvalitnej žurnalistiky. Ďakujeme!

Súvisiace články