„Aj jej srdce bilo!“ V Poľsku vypukli protesty po tom, čo zomrela žena v dôsledku zákazu interrupcie

od Julia Conley

Po smrti 30-ročnej ženy známej len ako Izabela, ktorej lekári odmietli interrupciu, nasledovali vigílie a demonštrácie. Prinášame správu z portálu Common Dreams.

Obhajcovia reprodukčných práv v celom Poľsku niesli v pondelok transparenty s nápismi „Už ani jedna žena“ a „Dosť“ na sviečkovom pochode za 30-ročnú ženu, ktorej smrť bola ako prvá dôsledkom extrémnych obmedzení interrupčnej starostlivosti v krajine.

Žena, ktorá bola verejne identifikovaná len ako Izabela, zomrela v nemocnici v južnom Poľsku v septembri, ale jej smrť bola hlásená až koncom minulého týždňa, keď to vyvolalo pobúrenie v celej krajine.

Podľa lekárov, ktorí ju liečili, Izabela zomrela, keď bola v 22. týždni tehotenstva so svojím druhým dieťaťom po tom, čo ju prijali do nemocnice kvôli nedostatku plodovej vody, čo je počas tehotenstva vážny stav.

Ako písala Sian Norris v utorok v Byline Times, „podľa správ od skupiny Abortion Dream Team, mladá žena povedala svojej rodine, že lekári sa rozhodli počkať, kým plod nezomrie, namiesto pristúpenia k interrupcii. Toto rozhodnutie bolo prijaté v dôsledku zákazu potratov v krajine. Plod nakoniec zomrel predtým, ako zomrela žena na septický šok.“

Lekári, ktorí ženu liečili, uviedli, že „všetky lekárske rozhodnutia boli prijaté s ohľadom na právne ustanovenia a normy správania platné v Poľsku“ takmer rok po tom, čo tamojšia pravicová vláda oznámila, že do platnosti vstúpi nové obmedzenie potratov.

Nový zákon, o ktorom vlani rozhodol ústavný súd, zakazuje interrupčnú starostlivosť v prípadoch abnormalít plodu. Tehotné osoby v Poľsku teraz môžu podstúpiť interrupciu iba v prípade znásilnenia alebo incestu, alebo keď sa život tehotnej pacientky považuje za dostatočne ohrozený.

„Lekári čakali na smrť plodu,“ povedal Abortion Dream Team, ktorý sídli v Poľsku. „Čakali a sledovali, či srdce plodu prestane biť. Ona tiež mala srdce, ktoré bilo!“

„Aj jej tĺklo srdce,“ znel nárek na demonštráciách a vigíliách, ktoré sa v pondelok konali v mestách vrátane Krakova a Varšavy.

„Ešte pred rokom mali ženy v Poľsku prístup k legálnemu potratu z dôvodu fatálnej abnormality plodu,“ napísala na Twitteri Magdalena Furgalska, lektorka na York Law School v Anglicku. „Ale raz dosiahnuté práva nie sú zaručené. Najmä práva žien, a najmä v časoch politických a sociálnych kríz.“

Centrum pre reprodukčné práva, ktoré v súčasnosti na Najvyššom súde USA napáda extrémny zákaz potratov v Texase, varovalo, že Izabelina smrť bola „priamym dôsledkom mrazivého účinku poľského škodlivého a obmedzujúceho zákona o interrupciách“.

„Poľsko musí urýchlene zabezpečiť, aby nikoho zdravie ani životy neboli ohrozené kvôli zákonným obmedzeniam interrupcií,“ uviedla skupina.

Foto: Przemyslaw Wierzchowski, NaTemat.pl.

Podporte nás.

Pridajte sa prosím k naším podporovateľom, aby sme vám mohli prinášať viac kvalitnej žurnalistiky. Ďakujeme!

Súvisiace články