Ako bude fungovať kurzarbeit po slovensky

od Ján Košč

Je určite skvelou správou, že takýto systém sa minister Krajniak rozhodol zaviesť aj u nás.

Už mesiace sa na Slovensku narába s pojmom kurzarbeit, dokonca sa niečo podobné, ako majú už storočie zavedené v Nemecku, aj uplatňuje. Najnovšie sa do finále dostal aj zákon, ktorý má tento systém zakomponovať do nášho sociálneho systému.

Tento systém v Nemecku podporujú aj podnikatelia, pretože pri ekonomických výkyvoch neprídu o skúsených zamestnancov a po skončení krízy nemusia zháňať a zaúčať nových. Systém sa dá označiť ako win-win.

Ako to má fungovať?

Nemecký systém pomoci zamestnancom, ktorí z dôvodu krízy prichádzajú o prácu, tkvie v tom, že nekončia na dlažbe, ale štát im z fondu, ktorý sa tvorí z odvodov, vypláca náhradu príjmu.

Výhodou nemeckého systému podpory je aj fakt, že peniaze vyplácané z fondu sa nepočítajú do podpory podnikom, na základe čoho mohli Nemci aj v minulej finančno-hospodárskej kríze aj v tej súčasnej covidovej pomáhať zamestnancom a firmám bez toho, aby porušovali pravidlá o nepovolenej hospodárskej pomoci.

Na Slovensku sme pri aktivovaní dočasnej schémy pomoci museli najprv požiadať Brusel o výnimku z týchto pravidiel. Minulý rok boli výnimky udelené, no počas predchádzajúcej krízy žiadne takéto výnimky neexistovali, a tak na Slovensku nebolo možné financovať náhradu miezd zamestnancov.

Mechanizmus máme, nestarajte sa, z čoho to budeme platiť, to budeme riešiť, keď to bude aktuálne.

V Nemecku sa tak dialo úplne bez problémov. Preto aj dosahy predchádzajúcej krízy v Nemecku na sociálne postavenie občanov boli menšie ako u nás.

Nemci svoj kurzarbeit financujú z vlastných peňazí, my náš aktuálny dočasný kurzarbeit financujeme z EÚ fondov, ktoré by sa logicky zišli hlavne v investičných projektoch.

Vymysleli sme vlastné koleso

Je určite skvelou správou, že takýto systém sa minister Krajniak rozhodol zaviesť aj u nás. Škoda však, že sa zavádza takpovediac po slovensky.

Slovenská obdoba kurzarbeitu síce vznikne, ale nevznikne samostatný fond, kde by sa financie na horšie časy odkladali. To znamená, že mechanizmus máme, nestarajte sa, z čoho to budeme platiť, to budeme riešiť, keď to bude aktuálne.

Minister financií sa vyjadril jasne, niečo také by nám prehlbovalo štátny dlh a peniaze vo fonde určenom na zvládnutie krízy by sme nemohli použiť inde. Už roky počúvame kritiku, že z iných fondov sociálnej poisťovne sa dotovali dôchodky. Kritizovali to mnohokrát aj politici z vládnych strán, no sami v tom zjavne chcú pokračovať.

Namiesto funkčných zmien sociálneho systému zavádzajú nesystémové opatrenia, ktorých dosahy budú v budúcnosti riešiť iní.

Zdroj obrázka: FB profil Milana Krajniaka – posledného križiaka

Text pôvodne vyšiel v denníku SME.

Podporte nás.

Pridajte sa prosím k naším podporovateľom, aby sme vám mohli prinášať viac kvalitnej žurnalistiky. Ďakujeme!

Súvisiace články