O tom, ako si chcú USA dlhodobo zvýšiť podiel v produkcii plynu na úkor planéty, píše Jonathan Mingle.
25. marca, mesiac po tom, čo Rusko spustilo svoju inváziu, sa prezident Biden stretol v Bruseli s predsedníčkou Európskej komisie Ursulou von der Leyenovou a spoločne oznámili novú iniciatívu, ktorá má Európe pomôcť znížiť jej závislosť od ruských fosílnych palív. Ich plán počíta so zvýšením vývozu skvapalneného zemného plynu (LNG) z USA do Európskej únie o 15 miliárd metrov kubických v tomto roku a až o 50 miliárd metrov kubických – tretinu toho, čo Európa v súčasnosti nakupuje od Ruska – do roku 2030. Predstavitelia Bidenovej administratívy charakterizovali prudký nárast vývozu ako dočasné opatrenie, ktoré má Európe pomôcť preklenúť niekoľko nasledujúcich rokov, kým bude môcť vybudovať viac obnoviteľnej energie a zvýšiť energetickú efektívnosť svojich budov a priemyselných odvetví. Energetickí analytici však tvrdia, že toto oznámenie by mohlo signalizovať smerovanie k väčšej podpore rozširovania plynárenskej infraštruktúry, čo môže potenciálne do systému začleniť významné nové zdroje emisií skleníkových plynov. Výstavba nových terminálov LNG – či už na export na americké pobrežie Mexického zálivu alebo na dovoz na nemecké pobrežie Severného mora – by trvala niekoľko rokov a stála niekoľko miliárd dolárov. Analytici tvrdia, že kým budú uvedené do prevádzky, geopolitické prostredie môže vyzerať inak, ale klimatické zmeny budú o to naliehavejšie a budú existovať silné obchodné stimuly na udržanie prevádzky terminálov.
Dokonca ani s novou infraštruktúrou nebudú USA schopné nahradiť objem plynu, ktorý Európa dováža z Ruska, hovorí expert. „Európa potrebuje viac LNG z USA, aby prekonala nasledujúce dve zimy, a nie motiváciu na využívanie plynu počas nasledujúcich 20 rokov,“ uviedla vo vyhlásení Claire Healyová z energetického think-tanku E3G. „Premenili krátkodobú energetickú krízu na dlhodobú barličku pre amerických producentov ropy a plynu.“
Celý článok si môžete prečítať na https://e360.yale.edu/features/how-u.s.-gas-exports-to-europe-could-lock-in-future-emissions