Americké médiá pri téme Ukrajiny zlyhávajú

od Dan Froomkin

Ako sa USA posúvajú smerom k proxy vojne proti Rusku, novinári nekladú závažné otázky o tom, čo to vlastne znamená.

Celý článok si môžete pozrieť tu.

Ako americkí predstavitelia začínajú otvorenejšie hovoriť o svojich geopolitických cieľoch a ruskí lídri varujú pred rizikom jadrovej vojny, sú tu zásadné otázky, ktoré by novinári mali vo svojom spravodajstve o vojne na Ukrajine klásť, ale nekladú.

Hlavná z nich znie: Skracuje alebo predlžuje eskalácia toho, čo sa jasne ukázalo ako zástupná vojna medzi Spojenými štátmi a Ruskom, krviprelievanie na Ukrajine?

A: Aký je najlepší spôsob, ako minimalizovať riziko jadrového konfliktu?

Doteraz väčšina amerických správ o ruskej invázii na Ukrajinu odrážala nespochybniteľné presvedčenie, že čím viac zbraní Ukrajincom pošlú Spojené štáty a Západ, tým lepšie. Je možné, že pokračovanie a urýchlenie vyzbrojovania ukrajinskej armády je v skutočnosti tou najlepšou zo zlých možností, najrýchlejšou cestou k mieru a nezvyšuje pravdepodobnosť jadrového útoku. Ale je to len hypotéza, ktorá by mala byť spochybňovaná a diskutovaná, nie slepo prijímaná ako fakt.

A medzitým sa Ukrajina ničí. Civilisti umierajú, utečenci utekajú, aby si zachránili život, na ukrajinskej infraštruktúre sa páchajú nevýslovné škody a mladí muži v zbrani sa navzájom zabíjajú. Teraz je čas, aby novinári hovorili a písali o tom, v akom bode by sa cieľ potrestať Rusko mohol začať oddeľovať od cieľa priniesť mier ukrajinskému ľudu tak rýchlo, ako je to len možné – a čo by mal Západ robiť, ak sa tak stane.

A mali by sme otvorene klásť otázky o tom, ako zabezpečiť, aby tento konflikt neprerástol do jadrovej katastrofy. Nič nie je dôležitejšie ako vyhnúť sa jadrovej vojne. A hoci ustupovať jadrovým vyhrážkam sa zdá veľmi nesprávne, ak je v stávke osud celého sveta, ide o zdravý rozum.

 

Podporte nás.

Pridajte sa prosím k naším podporovateľom, aby sme vám mohli prinášať viac kvalitnej žurnalistiky. Ďakujeme!