CND odsudzuje rozhodnutie Spojeného kráľovstva poslať na Ukrajinu muníciu s ochudobneným uránom

od Zo sveta

Kampaň pre jadrové odzbrojenie vydala odsudzujúce stanovisko k zámeru britskej vlády zaslať do zóny konfliktu muníciu s rádioaktívnym uránom.

Britská vláda posiela do Ukrajiny uránové náboje na použitie v tankoch Challenger 2, čo CND odsúdila ako ďalšiu environmentálnu a zdravotnú katastrofu pre tých, ktorí žijú v zóne konfliktu.

Prvýkrát o tom informoval portál Declassified UK a námestníčka ministra obrany Goldieová potvrdila v odpovedi na písomnú otázku, že náboje s ochudobneným uránom sú zahrnuté v tankovom balíčku pre Kyjev. Dodala, že náboje „sú veľmi účinné pri prerazení moderných tankov a obrnených vozidiel“.

Ochudobnený urán je vedľajší produkt jadrového obohacovacieho procesu používaného na výrobu jadrového paliva alebo jadrových zbraní. Vyžaruje tri štvrtiny rádioaktivity prirodzeného uránu a zdieľa mnohé z jeho rizík a nebezpečenstiev. Používa sa v protitankových nábojoch, pretože je ťažký a môže ľahko preniknúť do ocele. Avšak pri náraze sa môže uvoľniť toxický alebo rádioaktívny prach, ktorý potom ľudia vdychujú.

Uránové strely boli široko používané americkou a britskou armádou v Iraku v rokoch 1991 a 2003, ako aj na Balkáne v deväťdesiatych rokoch.

Predpokladá sa, že rozsiahle použitie týchto striel je zodpovedné za výrazný nárast výskytu niektorých typov rakoviny, ako napríklad rakoviny prsníka alebo lymfómu, v oblastiach, kde boli použité. Ostatné choroby spojené s touto muníciou zahŕňajú zlyhanie obličiek, poruchy nervového systému, choroby pľúc a reprodukčné problémy.

Generálna tajomníčka CND Kate Hudsonová uviedla: „Podobne ako v Iraku, dodanie munície s ochudobneným uránom do tohto konfliktu len zvýši dlhodobé utrpenie civilistov zapletených v konflikte. Uránové strely už boli spojené s tisíckami zbytočných úmrtí na rakovinu a iné vážne choroby. CND opakovane žiadala britskú vládu, aby okamžite zastavila používanie zbraní s ochudobneným uránom a financovala dlhodobé štúdie o ich zdravotných a environmentálnych dopadoch. Ich posielanie do ďalšej vojnovej zóny nepomôže ľuďom na Ukrajine.“

 

Celý text si môžete prečítať na https://cnduk.org/cnd-condemns-uk-decision-to-send-depleted-uranium-shells-to-ukraine/

 

Podporte nás.

Pridajte sa prosím k naším podporovateľom, aby sme vám mohli prinášať viac kvalitnej žurnalistiky. Ďakujeme!