Čo je Prvý máj? Z veľkej časti opak kapitalizmu

od Emma Bowmanová

 

 

 

 

Pri príležitosti Sviatku práce píše Emma Bowmanová.  Celý text si môžete prečítať tu.

Prvý máj oslavujú pracujúci na celom svete. Zatiaľ čo tento deň má svoj pôvod v boji amerických robotníkov za kratší pracovný čas,  USA Medzinárodný deň práce oficiálne neuznávajú.

Odpor USA oslavovať Medzinárodný deň práce pramení z neochoty podporiť celosvetovú jednotu robotníckej triedy, tvrdia historici. „Vládnuca trieda nechcela mať medzinárodne prepojenú veľmi aktívnu pracovnú silu,“ povedal Peter Linebaugh, autor knihy ‚Neúplné, pravdivé, autentické a nádherné dejiny 1. mája‘. „Proti princípu jednoty robotníckej triedy alebo jednoty odborov bol použitý princíp národného patriotizmu.“

Prvý máj v Amerike sa zrodil z hnutia za 8-hodinový pracovný čas v Chicagu v 19. storočí. V tom čase, keď sa kapitalistický systém presadil v Amerike priemyselnej éry, podmienky robotníckej triedy sa zhoršili. 16-hodinová zmena nebola pre robotníkov v tom čase ničím výnimočným. Desaťročia predtým, ako sa 8-hodinový pracovný deň stal v krajine normou, organizácia teraz známa ako Americká federácia práce stanovila 1. máj 1886 ako dátum, kedy by pracovníci v celej krajine mali vstúpiť do štrajku za požiadavku 8-hodinového pracovného času. „Dôvodom bolo, že desaťročie predtým bola hrozná nezamestnanosť… a predsa vďaka novým technológiám zamestnávatelia ešte viac zbohatli“ hovorí Bill Edelman, profesor pracovných štúdií.

Je to deň, ktorý oslavuje reformy a revolúciu, politické diskusie a petície, povedal Linebaugh, každý si v ňom nájde niečo svoje.

No, možno nie každý.

„Nie je v ňom nič pre triedu kapitalistov,“ hovorí Linebaugh.

Podporte nás.

Pridajte sa prosím k naším podporovateľom, aby sme vám mohli prinášať viac kvalitnej žurnalistiky. Ďakujeme!