Deň víťazstva nad fašizmom

od Redakcia

Pred 78 rokmi sa skončila 2. svetová vojna. Konflikt, ktorý spôsobil obrovské utrpenie miliónov ľudí po celom svete. Hitlerovské Nemecko, s tichým súhlasom západných mocností v Mníchove, napadlo Poľsko, Sovietsky zväz a postupne ďalšie krajiny. Po dlhých rokoch vojny a heroických obetí najmä sovietskych vojakov, Nemecko konečne kapitulovalo.

Musíme si pripomínať takéto výročia, pretože i dnes vojnoví štváči neustále eskalujú vojenské konflikty po celom svete. Vojenský priemysel, najmä v USA, si pripisuje enormné zisky a lobuje za ďalšie prilievanie oleja do ohňa. Tak ako Hitlerovi korporácie z USA a Nemecka pomáhali budovať vojenskú infraštruktúru, tak i dnes profitujú výrobcovia zbraní z utrpenia obetí.

Ak sa k ľudskej nenávisti pridá i zištný ekonomický záujem, stáva sa celá vojnová mašinéria organizovanejšou a ešte viac smrtiacou. Nemali by sme sa nechať manipulovať majiteľmi zbrojárskych fabrík, ich spriatelených médií a politikov, že dodávky zbraní sú niečo pozitívne. Zbrane zabíjajú ľudí a výročie, ktoré oslavujeme, by nám malo pripomínať, že predlžovať vojnu je zločin.

Podporte nás.

Pridajte sa prosím k naším podporovateľom, aby sme vám mohli prinášať viac kvalitnej žurnalistiky. Ďakujeme!