Vojna a mier

od Redakcia

Pred 77 rokmi sa skončila 2. svetová vojna. Začala sa 1. septembra 1939 napadnutím Poľska hitlerovským Nemeckom. Počas tejto vojny prišlo o život až 60 miliónov ľudí. Z hľadiska Československa predchádzala vojne tzv. Mníchovská zrada, keď západné mocnosti ustúpili Hitlerovi a nechali mu voľnú ruku v jeho vojenskom ťažení. Po dlhých rokoch vojny Slovensko oslobodili vojaci Červenej armády. Národy Sovietskeho zväzu, hlavne Rusi, boli tí, ktorí vo vojne stratili najviac svojich občanov. Za naše oslobodenie im patrí obrovská vďaka.

Mier nie je samozrejmosťou. Neustále existujú záujmové skupiny, ktorým vojna vyhovuje. A i v každodennom živote vnímame, že agresivita v spoločnosti skôr rastie. O to dôležitejšie je spájať sa v celosvetovom mierovom hnutí a hľadať protiváhu voči vojnovým štváčom, výrobcom zbraní či všetkým tým, ktorí namiesto rokovaní uprednostňujú eskaláciu konfliktu.

Žijeme v dobe obrovského vplyvu médií. A tie, žiaľ, veľakrát z konfliktov profitujú. Zistili, že nenávisť predáva, zvyšuje počet kliknutí a prináša zvýšené príjmy z reklamy. Je ťažké udržať si chladnú hlavu tvárou v tvár marketingovým tímom, ktoré sa snažia zneužiť naše emócie a vyvolávať zlosť, rozhorčenie či zúfalstvo. Konflikt nikdy nevyriešime prilievaním oleja do ohňa. I keď mierové apely nie sú také trblietavé ako výzvy na zničenie nepriateľa, iba oni z dlhodobého hľadiska fungujú.

 

Z národov hoc‘ sme rôznych,

všetci za jedno chceme sa biť.

Po rokoch vojny hrozných,

právom večného pokoja žiť!

Podporte nás.

Pridajte sa prosím k naším podporovateľom, aby sme vám mohli prinášať viac kvalitnej žurnalistiky. Ďakujeme!

Súvisiace články