Zamestnávanie utečencov nás neohrozuje

od Ján Košč

Ohrozením sú metódy zamestnávateľov.

Súčasná vojenská agresia ruskej armády na Ukrajine otvára otázky aj na pracovnom trhu. Už dnes na Slovensko prichádza veľké množstvo vojnových utečencov a predpoklad je, že ak sa situáciu nepodarí upokojiť, bude ich omnoho viac.

Na situáciu samozrejme ihneď zareagovali zamestnávatelia, ktorí už roky lobujú za zásadne zjednodušenie dovozu zamestnancov z tretích krajín. Ich rýchla reakcia, vyzývajúca vládu na uvoľnenie pravidiel, miestami navodzovala dojem, že im konflikt na Ukrajine prišiel mimoriadne vhod.

Na druhej strane, zjednodušenie prístupu zamestnancov z tretích krajín, ktoré sa momentálne pripravuje, stavia do pozoru zamestnancov na Slovensku, obávajúcich sa sociálneho dumpingu. Takýto strach má svoje rácio, minimálne v stave, v ktorom sa pracovné prostredie na Slovensku nachádza.

Nebojme sa ľudí

Zahraničné štúdie ukazujú, že pracovníci zo zahraničia neznižujú mzdy, práve naopak, ich príchod do ekonomík znamenal zvyšovanie životnej úrovne a zlepšovanie pracovných a platových podmienok.

Interpretácia týchto výskumov v našich podmienkach nie je, samozrejme, taká jednoduchá. V západných krajinách prebiehal dovoz pracovnej sily do ekonomík, kde sa uplatňovalo silné sektorové kolektívne vyjednávanie chrániace trh práce pred mzdovým a sociálnym dumpingom.

Žiaľ, takéto silné mechanizmy na Slovensku zatiaľ nemáme. Práve naopak.

Metódy zamestnávateľov

Európska komisia vo svojich aktuálne pripravovaných dokumentoch odporúča, aby členské krajiny robili všetko pre 70 a viac percentné pokrytie zamestnancov kolektívnymi zmluvami. Na Slovensku zamestnávatelia robia všetko preto, aby osekali ešte donedávna štvrtinové pokrytie.

Minulý rok sa im v spolupráci s SaS a ministrom práce Krajniakom (Sme rodina) podarilo zrušiť v porovnaní so západnou Európou aj relatívne slabý mechanizmus rozširovania kolektívnych zmlúv.

A rôzne spôsoby obchádzania kolektívneho vyjednávania a uzatvárania kolektívnych zmlúv vyššieho stupňa začínajú byť doslova legendárne.

Z týchto faktov plynie presvedčenie, že nebezpečenstvo pre pracujúcich neprichádza pešo cez hraničnú čiaru, ale v limuzínach po diaľniciach.

Pretože slovenských zamestnancov neohrozujú pracovníci zo zahraničia, ktorí tak isto ako občania Slovenska len chcú uživiť svoje rodiny, ale zamestnávatelia, ktorí po rokoch využívania politiky nízkych miezd prišli na to, že zastaviť rast miezd na Slovensku ide aj kombináciou dovozu zamestnancov a likvidáciou kolektívneho vyjednávania.

Prekariát na vzostupe

A ďalším problémom, s ktorým vyššie spomínané štúdie nepočítali je fakt, že pochádzajú z dôb, kedy neboli také rozšírené rôzne formy prekérneho zamestnávania a pozícií v platformovej ekonomike.

Na Slovensku sa tento spôsob zamestnávania ešte len rozvíja a uvrháva do sociálnej neistoty stále viac občanov, ktorí prestávajú byť zamestnancami a stávajú sa kvázipodnikateľmi bez toho, aby mali reálne v rukách svoje pôsobenie na trhu práce.

Nádej

Aktuálna situácia dáva istú mieru nádeje aj obrode odborového hnutia, ktorá bude spočívať nielen v integrácii pracovníkov zo zahraničia, ale aj v hľadaní nový foriem odborárskej práce. Svet sa zásadne pohol a odbory musia na tieto pohyby aktívne reagovať, pretože ich v opačnom prípade čaká marginalizácia a postupný zánik. Zamestnávatelia sa novým trendom prispôsobujú veľmi rýchlo, odbory a odborári nie vždy dokážu vystúpiť z konformnej zóny a hľadať nové cesty, nič iné im však neostáva, ak chcú zabrániť svojej vlastnej záhube…

Text vyšiel v skrátenej podobe v denníku SME.

Obrázok: Cindy Tang on Unsplash

Podporte nás.

Pridajte sa prosím k naším podporovateľom, aby sme vám mohli prinášať viac kvalitnej žurnalistiky. Ďakujeme!

Súvisiace články