Čo znamená brániť Európu?

od Slavoj Žižek

Prinášame výňatok z textu, ktorý vyšiel na stránkach Project Syndicate.

Dnes niektorí, ktorí sa nazývajú ľavičiarmi (ja by som to nerobil), obviňujú Západ z toho, že americký prezident Joe Biden mal pravdu o Putinových zámeroch. Argument je dobre známy: NATO pomaly obkľučovalo Rusko, podnecovalo farebné revolúcie vo svojej blízkosti a ignorovalo opodstatnené obavy krajiny, ktorá bola v minulom storočí napadnutá zo Západu.

Je na tom, samozrejme, časť pravdy. Ale povedať len toto je ekvivalentné ospravedlňovaniu Hitlera zvaľovaním viny na nespravodlivosť Versaillskej zmluvy. Čo je horšie, pripúšťa sa tým, že veľké mocnosti majú právo na sféry vplyvu, ktorým sa musia všetci ostatní podriadiť v záujme globálnej stability. Putinov predpoklad, že medzinárodné vzťahy sú súťažou veľmocí, sa odráža v jeho opakovanom tvrdení, že nemal inú možnosť, ako vojensky zasiahnuť na Ukrajine.

„Ruská pravda“ je len pohodlným mýtom na ospravedlnenie Putinových imperiálnych predstáv a najlepším spôsobom, ako im môže Európa čeliť, je stavať mosty k rozvojovým a rozvíjajúcim sa krajinám, z ktorých mnohé majú celý rad oprávnených sťažností na západnú kolonizáciu a vykorisťovanie. Nestačí „brániť Európu“. Skutočnou úlohou je presvedčiť ostatné krajiny, že Západ im môže ponúknuť lepšie možnosti ako Rusko alebo Čína. A jediný spôsob, ako to dosiahnuť, je zmeniť samých seba nemilosrdným vykorenením neokolonializmu, aj keď je prezentovaný ako humanitárna pomoc.

Zvyšok textu v anglickom origináli TU.

Zdroj foto: Wikimedia.

Podporte nás.

Pridajte sa prosím k naším podporovateľom, aby sme vám mohli prinášať viac kvalitnej žurnalistiky. Ďakujeme!

Súvisiace články