Pred dvoma týždňami vyšiel Denník N so senzačným nadpisom, že ako prvý v Európskej únii ideme liečiť s liekom z Kuby, ktorý „neprejde naším a ani európskym schvaľovaním“. Ide o kubánsky liek na cukrovkovú nohu Heberprot-P, ktorého účinnou látkou je nepidermin. Liek má byť Slovensku dodaný v rámci deblokácie kubánskeho dlhu a bude pre pacientov k dispozícii zadarmo na niekoľkých slovenských klinikách.
Na tomto prípade dobre vidno ideologickú prácu v Denníku N. Hoci článok obsahuje množstvo pozitívnych informácií o samotnom lieku, do názvu, ktorý si prečíta najviac čitateľov, sa dostala len hlavná negatívna správa. Liek je z Kuby, my ním ideme liečiť ako prví v Únii a neprešiel schvaľovacím procesom ani v únii, ani na Slovensku. Zdá sa teda, že vláda vystavuje slovenských občanov riziku netestovaného lieku, ktorý navyše pochádza z pochybnej krajiny tzv. Tretieho sveta. Odtiaľ k nám neprúdia lieky ale choroby.
Hoci názov pôsobí takto negatívne, už perex prezrádza, že použitie lieku na Slovensku je „podľa odborného lekára dobrou správou“. Článok ďalej vysvetľuje účinky lieku a zmieňuje, že je registrovaný v 23 krajinách, napríklad na Ukrajine a v Turecku. Takisto cituje primára Národného endokrinologického a diabetického ústavu, Emila Martinka, ktorý sa neobáva rizika. V predposlednom odseku Martinka dokonca vysvetľuje prečo liek nie je registrovaný v USA ani EÚ. Je to kvôli „komplikovaným vzťahom s Kubou“. Hoci sa teda odborník rizika, že liek nie je registrovaný, neobáva a má aj vysvetlenie chýbajúcej registrácie, názov článku zdôrazňuje, že liek neprešiel schvaľovacím procesom.
K informáciám v článku je možné dodať niekoľko ďalších verejne dostupných skutočností, ktoré Denníku N akosi ušli. Prvou informáciou, ktorú neuviedli je, že Kubánske centrum pre genetické inžinierstvo a biotechnológie (CIGB) uzavrelo v roku 2011 dohodu so španielskou farmaceutickou firmou Praxis Pharmaceutical na testovanie Heberprotu-P. Tá Heberprot-P v rokoch 2013-2014 aj skutočne otestovala a neskôr ho s povolením európskych regulačných orgánov začala vyrábať pod názvom Epiprot. Španielska verzia Heberprotu-P je dnes dostupná vo viacerých štátoch únie a vo Švajčiarsku, Turecku a Brazílií. Ďalej liek na podobnej báze vyvinula aj juhokórejská firma Daewoong, ktorá takisto uskutočnila jeho úspešné testovanie. Nielen slovenský primár, ale ani Španieli a ďalšie štáty únie nemajú problém s týmto kubánskym/španielskym liekom.
Tvrdenie že liek zatiaľ nemá registráciu Európskej liekovej agentúry je korektné. Ale chýbajúca registrácia má skôr politické ako medicínske dôvody, čo jasne ukazuje aj to, že tento liek sa v španielskej variante na európskom trhu už predáva. Takže to hlavné na čo by sme nemali zabudnúť a čo zrejme stojí pri celom probléme registrácie Haberprotu-P sú komplikácie spojené s nezmyselným embargom, ktoré je uvalené na Kubu a v článku eufemisticky označené ako „komplikovaný vzťah s Kubou“.
Za povšimnutie stojí aj prípad zo Spojených štátov, kde Heberprot-P chcela zaregistrovať Healiance, americká pobočka francúzskej farmaceutickej firmy. Healiance v roku 2010 požiadal o povolenie na testovanie Heberprotu-P, ale po zásahu oddelenia ministerstva financií pre kontrolu zahraničných aktív (OFAC) poverenej presadzovať embargo voči Kube, nedostala povolenie ho ani len testovať. V roku 2014 túto možnosť nakoniec Healiance získala, ale nedostala povolenia liek predávať, a to aj keby testy boli úspešné a liek by bol americkou liekovou agentúrou schválený. A to v dobe keď v USA cukrovka naberá až epidemické rozmery a Heberprot-P, ktorý bol doteraz použitý na viac ako 165 000 pacientoch v 26 krajinách by mohol zachrániť životy a končatiny tisíckam chorých obyvateľov Spojených štátov.
V Denníku N teda vyšiel článok, ktorý síce neuviedol niektoré dôležité skutočnosti, ale dal priestor aj tvrdeniam vykresľujúcim Kubu prostredníctvom nového lieku v pozitívnom svetle. To samo o sebe je pokrok oproti obvyklým ideologickým frázam o komunistickej diktatúre. Zároveň sa však Denník N celkom neodklonil od svojej obvyklej ideologickej línie tým, aký názov dal svojmu článku. Pretože, čo je dôležitejšie vo svetle uvedených skutočností? To, že nový kubánsky liek formálne neprešiel naším ani európskym schvaľovaním, alebo to, že ide o kvalitný liek, ktorý bude liečiť slovenských cukrovkárov?
Liberálne médiá broja proti falošným správam a volajú po návrate faktov do spravodajstva. Zabúdajú však na vlastný problém, ktorým je ideologická selekcia informácií vedúca k nedôvere voči nim samým. Vo svete Denníka N je Kuba zlá a slovenská vláda s ňou spolupracujúca zrejme ešte horšia. Príbeh o úspešnom lieku z údajne zaostalej krajiny do tejto schémy nezapadá a aspoň v nadpise je upravený tým „správnym“ ideologickým smerom.
zdroje:
https://dennikn.sk/689592/liek-z-kuby-budeme-mat-ako-prvi-z-unie-neprejde-nasim-ani-europskym-schvalovanim/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23396236
https://www.google.sk/…/a0857e1e-2d95-11e2-9b88-00144feabdc0
https://www.drugs.com/international/nepidermin.html
https://www.clinicaltrialsregister.eu/…/t…/2009-011752-21/ES
https://clinicaltrials.gov/ct2/show/NCT00845819
http://webcache.googleusercontent.com/search…
http://www.daewoong.com/Sub06/Sub06_0101.asp…
http://m.huffpost.com/us/entry/6537518
http://www.huffingtonpost.com/gail-reed/renewed-uscuba-relations-_b_6537518.html
Za pomoc pri príprave článku ďakujeme priateľom Poľa.
Autori: Martin Pintér a Tomáš Profant