Spor vedcov s premiérom a urážky, ktoré na ich adresu zazneli z úst premiéra, vzbudzujú ďalšie závažné pochybnosti. A netýkajú sa premiéra.
Posledný mohykán
Triviálna pochybnosť: Ak sa Igor Matovič odvoláva na odborníkov, na koho sa vlastne odvoláva? Od koho a v akej podobe prijíma odborné argumenty? Vie ich vôbec interpretovať? Na niektoré otázky si už dnes, vo vzťahu ku školáckym prešľapom, vieme adekvátne odpovedať. Dôsledok? Za premiéra a za jeho nápady ako poraziť hnusobu, sa dnes už takmer nikto z odborníkov nepostaví. A prečo aj, keď miesto sebareflexie prišlo obvinenie, že ide o spolitizovaných hlupákov? Pritom jediný kto tomu dal politický kontext, bol sám premiér, keď kritiku tento krát nepripísal Ficovi, ale nepriamo strane PS.
Dokonca si neodpustil ďalšiu urážku: Títo nekompetentní vedci nám nie sú schopní v krajine, kde sú roky v popredí slaboduché celebrity a plagiátori, vyrobiť za tri dni vakcínu. Prečo asi? Áno, ide o tú istú krajinu, kde sa milióny eur prelievajú do štadiónov a pochybných developerských projektov poškodzujúcich verejný priestor. V materiálnom, aj mentálnom zmysle, pretože sa mohlo investovať do vedy, školstva, zdravotníctva. Ale áno, ide aj o politiku (kedy nešlo?), keďže od premiéra dala ruky preč aj polovica koalície. Teda aspoň čo sa týka celoplošného testovania, ktoré je teraz na úrovni šarlatánskej liečby Savom.
Napriek všetkým týmto prešľapom dodnes stojí pri Matovičovi minimálne (alebo maximálne?) jeden človek s pár titulmi. Tie na rozdiel od jeho, nikto nespochybnil. Aj keď pri jednom z nich svieti aj známa firma, ktorá sa medzičasom stala, a to dokonca pod kuratelou ďalšieho člena Matovičových mentorov, liaheň na pochybné tituly.
Pohoďák Mikas
Matematik R. Kollár aktuálnu situáciu výstižne zhrnul: v „auguste – septembri vedci a odborníci tvrdili, že je potrebné čo najskôr a čo najviac posilniť trasovanie a testovanie ľudí, lebo sa nám rýchlo situácia vymkne z rúk a potom ju už nebudeme stíhať riešiť vôbec. Na tlačovkách sme sa dozvedeli, že sú to múdrosráči, a hlavný hygienik všetkým vysvetlil, že všetko je v poriadku a stíha sa. V októbri vedci a odborníci jednotne tvrdili, vrátane konzília odborníkov, že plošné testovanie nič nerieši. (…) A že treba rázne konať, lebo bude veľmi zle.“ Keďže premiér už nestojí za zmienku, opíšeme pohoďáka Mikasa, ktorý okrem výnimiek pre papalášov akosi nestíha a situácia nie je v poriadku.
Koncom januára 2020 sa po dlhej dobe, dovtedy nevýrazný pohoďák objavil v relácii Braňa Závodského, kde oznámil, že „pozorne monitorujeme situáciu“ a možno bude aj nejaké malé cvičenie na letisku, alebo hlavnej stanici ako potenciálnych vstupných bránach vírusu. K riziku vypuknutia pandémie sa vtedy nepriklonil a riziko interpretoval len vo vzťahu k jednotlivým prípadom. O päť mesiacov v tej istej relácii, po vypuknutí pandémie, vyjadril názor o možnosti, že vírus sa na jeseň asi vytratí a za tým dodal, že si to vlastne sám praje. Prvý kognitívny bias. Medzi rečou naznačil aj horšiu variantu, resp. druhú vlnu, ale na otázku moderátora, či sme na ňu pripravení, odpovedal, že áno, už sme a budeme. Výsledok?
V podstate si túto líniu Mikas udržiava dodnes, ako na to poukázal aj R. Kollár. V ďalšej diskusii z 24.11. s B. Závodským vyjadril Mikas názor, že čísla nám naznačujú zlepšenie situácie a konštatuje to s odvolaním sa na Matovičov celoplošný hókus-pókus. Avšak keď sa ho moderátor vzápätí opýtal, aký má na to dôkaz, tak sa nachvíľu zasekne, zahovorí to. Napriek tomu, že už mesiac predtým lekár a biológ Peter Celec upozorňoval na to, že aby sme mohli takéto závery robiť a prezentovať, je potrebné dodržiavať štandardy vedeckého výskumu. A tie neboli dodržané, pretože nevznikol žiaden „kontrolný región“, v ktorom by sa napríklad netestovalo.
Na rozdiel od premiéra, by sa od Mikasa, ako vyštudovaného virológa, čakalo dodržiavanie elementárnych vedeckých a logických postupov. Žiaľ, nestalo sa. Rovnako sa Mikas sekol aj vo svojom odhade, že núdzový stav skončí v normálnej lehote. Preto sa domnievam, že akákoľvek ďalšia odborná kritika by mala byť adresovaná nie Matovičovi, ktorý ju aj tak nepochopí, ale práve Mikasovi, pretože sa začína javiť ako ten premiérov fantóm odbornosti bez schopnosti odstupu. Od Matoviča, aj od svojej funkcie.
Mikas (a nielen on) už na začiatku podľahol aj ďalšiemu biasu. Ten ešte v marci výstižne opísal politológ Ivan Krastev: „Ako sa ukázalo, pandémia COVID-19 je klasickým príkladom ´sivej labute´ – vysoko pravdepodobnej udalosti, ktorá obráti svet hore nohami a ktorá aj napriek svojej pravdepodobnosti spôsobí obrovský šok.“ Krastev tu nadviazal na bias „čiernej labute“ od Nassima Taleba, tj. nepredvídateľných javov a udalostí s významným dopadom na život.
Nám teda ostáva konštatovať, že Mikasova intelektuálna ležérnosť je predvídateľná aj v nepredvídateľných situáciách. S významným dopadom na náš život.
© Ismael P. Májovský. Autor študuje filozofiu a antropológiu na FIF UK.
Foto: mariohagen. Zdroj: Pixabay.