Nedávno na Slovensku verejnosťou zalomcoval výbuch plynu. Udial sa v prešovskej bytovke, v ktorej zahynulo minimálne sedem nevinných obyvateľov. Tragédia ukázala nesmiernu solidaritu ľudí, ale aj nečakané riziká v spleti zdanlivo nevinných stavebných prác. Obvinení nateraz zostávajú traja stavební robotníci, ktorí vykonávali zemné práce pre uloženie nízkonapäťových káblov. Prerazili pritom plynové potrubie.
Unikajúci zemný plyn, nakoľko je ľahší ako vzduch, si razil cestu cez pórovitú pôdu, či možnú blízku šachtu až do bytovky č.7. V jej útrobách stúpal k horným poschodiam, kde sa hromadil, až prekročil kritickú hranicu koncentrácie a stačila len iskra. Hrôzostrašné fotografie zdemolovaného domu ako vo vojnových záberoch konfliktov na Blízkom východe ukazujú silu explózie. Okoloidúcim, obyvateľom domu, ale aj robotníkom, ako svedkom výbuchu, sa prisnil zlý sen, z ktorého sa už nie je možné zobudiť.
Únik plynu a následný výbuch nastali pravdepodobne kombináciou podcenenia rizika a zanedbania povinností. Zdá sa, že opäť zlyhal tzv. ľudský faktor.
Predchádzanie takýmto udalostiam rieši slovenská legislatíva. Zákony, vyhlášky, normy, nariadenia, smernice, predpisy určujú ako organizovať prácu bezpečne. Firmy sú povinné vytvárať preventívne opatrenia voči nebezpečenstvám, posúdenia rizík a podobne. K tomu patria pravidelné školenia pracovníkov a overovanie ich vedomostí. Musia byť zabezpečené overené pracovné postupy a používanie certifikovaných zariadení. Legislatívne slušne podchytené, ale čo hovorí prax? V nekonečnej spleti subdodávateľov, naháňania termínov, a fluktuácie pracovníkov môže dôjsť k podobným príbehom ako je nasledujúci:
Marek, Jano a Ondrej, pracovníci subdodávateľskej firmy pre ďalšieho subdodávateľa generálneho dodávateľa sa už tešia na piatok. Posledné dni naháňajú termíny, veď sú tu Vianoce a je potrebné uzavrieť zákazky. Predsa očakávajú nejaké odmeny! Navyše od januára do marca je v stavebníctve práce málo. Sú živnostníci a potrebujú z niečoho žiť aj v zime. Majster (team leader) ich naháňa, pretože pondelok prídu montážnici ťahať káble a už včera mali byť zemné práce dokončené. Musia to dnes isto stihnúť, a, tak či onak, v pondelok majú ďalšiu prácu v inom meste. Rozložia zariadenia na mikrotunelovanie a odštartujú pretlak, čo je jednoduchá technológia na prevŕtanie zeminy pod spevnenými plochami ako chodníky a cesty. Jej benefity sú jasné – dodávateľ zemných prác sa vyhne prácnemu výkopu a drahým spätným úpravám. Jediné riziko spočíva v tom, že zariadenie môže poškodiť podzemnú sieť potrubí a káblov, ak nevie, kde sa presne nachádzajú. Chlapi dostali pokyny čo robiť, avšak ubehol už týždeň, keď im majster ukázal, kde sa podzemné siete nachádzajú. „Ide plyn tu, alebo tu?“ pýta sa jeden druhého. „Hm, ja si to už presne nepamätám, asi tu. A už poďme robiť, nechceme tu predsa trčať zase do večera.“ Stavbyvedúci chlapcom samozrejme mal poskytnúť projekt, podľa ktorého sa dá orientovať. Lenže projektant ešte projekt nemá hotový, stavbyvedúci má dovolenku a majstrovi sa nedá dovolať, riadi ešte niekoľko ďalších stavieb. „Pretlaky robíme už roky, vždy sme to nejak dali,“ pomysleli si chlapci a pustili sa do práce…
Podobne ako v tomto príbehu sa možno zomleli aj udalosti osudového piatku.
Výsledkom sú ale mŕtvi ľudia. Keď nejde o život, nejde o nič, vravieva sa.
Spomínaní nešťastníci boli obvinení z prečinu všeobecného ohrozenia, pretože dostatočne rýchlo neinformovali bezpečnostné zložky o nebezpečenstve a podcenili situáciu. Ako by aj mohli, keď si zrejme neboli vedomí obrovského nebezpečenstva. Množstvo predpisov, podpisov, školení, porád sú pre nich príťažou a nutným zlom.
Preteky ku dnu malých subdodávateľských firiem pre veľkých dodávateľov a investorov prerastajú naprieč stavebníctvom. V tomto prostredí sa stávajú predpisy len nutnou formalitou, školenia a smernice zdrapom papiera, no a bezpečné pracovné postupy brzdou pre efektívnejšiu prácu. Ak sa do toho pridá preťaženosť a nespôsobilosť zamestnancov, tragických nehôd a nekvalitných stavieb bude pribúdať.
Autor pracuje v stavebníctve a neželá si uviesť svoje meno.
Zdroj foto: Wikimedia.